Muzyka klubowa: co o niej wiesz?

Muzyka klubowa: co o niej wiesz?

Podobnie jak my uważasz, że żeby być interesującym partnerem do rozmowy należy posiąść choćby minimalną wiedzę na każdy temat? Witaj w klubie! Ostatnio zorientowałyśmy się, że muzyka elektroniczna nie jest naszą mocną stroną, postanowiłyśmy więc uzupełnić te braki – i podzielić się także z Tobą tym, co uda nam się w tym temacie ustalić! Jakie są jej najważniejsze podgatunki, dlaczego techno to nie wszystko i jakie imprezy związane z tym typem muzyki warto zaliczyć w te wakacje? Dowiedz się sama!

Początki muzyki elektronicznej

Elektroniczna muzyka taneczna (EDM), jak często nazywa się muzykę klubową, sięga swoją historią końca lat 70. i wyrasta z fascynacji muzyką disco, tak popularną w tamtej dekadzie. Niemały wpływ na jej formowanie się miały także eksperymenty formalne w muzyce rockowej, do której wkraczać zaczęły syntetyzatory i instrumenty elektroniczne. Prawdziwych narodzin muzyki elektronicznej w takim kształcie, w jakim znamy ją dzisiaj, należy jednak upatrywać w połowie lat 80. w Detroit, gdzie za sprawą kilku eksperymentatorów powstały gatunki takie jak techno i house.

Techno, house, ambient – czym się różnią?

W potocznym rozumieniu muzykę klubową określa się często jako techno. To błąd – techno to tylko jeden z podgatunków muzyki elektronicznej, który charakteryzuje się jednostajnym, regularnym tempem, metrum cztery czwarte i linią melodyczną opartą wyłącznie na dźwiękach syntetycznych. Poza techno najważniejsze nurty w elektronice to:

  • house – w przeciwieństwie do techno obficie korzysta z tradycyjnego instrumentarium, więc jego linia melodyczna często oparta jest na gitarze, skrzypcach czy pianinie;
  • trance – jak sama nazwa wskazuje, rządzą nim długie i powtarzające się hipnotyzujące sekwencje;
  • ambient – charakteryzuje się brakiem linearnej linii melodycznej, którą zastępują tzw. „plamy” kompozycyjne łączone powtarzającymi się wstawkami elektronicznej perkusji;
  • hardcore – usłyszysz tu cięższe brzmienia, dostrzeżesz też szybsze tempo.

Jeśli chcesz sprawdzić, na czym polega różnica w praktyce, zajrzyj do działu TV portalu Electronic Beats. Muzyka klubowa niejedno ma imię – a ta baza tracków i zapisów koncertów z pewnością Ci to udowodni.

Sceny Electronic Beats – muzyka klubowa na żywo

Wielu znawców muzyki elektronicznej uważa, że najlepiej słuchać jej na żywo. Dzięki obecnym na kilku ważnych polskich festiwalach scenom Electronic Beats, muzyka klubowa na najwyższym poziomie może dotrzeć także do Ciebie. Gdzie można spodziewać się takich atrakcji? Sceny pod tym patronatem pojawią się między innymi na katowickim OFF Festiwal (4-6 sierpnia), we Wrocławiu podczas festiwalu kina niezależnego T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia) czy podczas białostockiego Up To Date Festival (8-9 września). Warto tam być i poznać najbardziej wartościowych twórców muzyki elektronicznej w Europie.

Zaintrygowana? I bardzo dobrze! Miłego słuchania!

Tagi: muzyka