Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca
fot. pixabay.com

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Data święta nie jest przypadkowa – wybrano 29 kwietnia, gdyż jest to data urodzin Jean-Georgesa Noverre'a, wielkiego reformatora baletu.

Jakie są założenia Dnia Tańca? Przede wszystkim celebrowanie tej formy sztuki, a także ukazanie jej uniwersalizmu. Taniec przyczynia się do przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier, które często ludzie stawiają na swej drodze. Dzięki tej formie sztuki ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. „Taniec łagodzi obyczaje” i to nie są puste słowa. Z całą pewnością taniec to uniwersalny język, który niesie przesłanie dotyczące lepszego świata, tolerancji oraz okazywania uczuć drugiemu człowiekowi. Taniec nie tylko idealnie wpływa na duszę, ale również pięknie modeluje ciało! Tańcząc można rozładować stres całego dnia, jednocześnie zrelaksować się oraz zadbać o swoją sylwetkę.

Przesłanie dla świata z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca publikowane jest każdego roku na łamach strony: www.iti.unesco.org przez International Theatre Institute (Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI-UNESCO). Każdego roku swoje przesłanie ogłasza słynna osoba związana z tańcem współczesnym lub baletem.

Tagi: taniec