Mezoterapia igłowa - nowoczesna medycyna estetyczna

Mezoterapia igłowa
fot. Robert Przybysz/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Piękny i młody wygląd – któż nie marzy o tym? Jednak czasu zatrzymać nie sposób, a i niedoskonałości występujące na skórze zdarzają się nawet młodym osobom. Na szczęście, w sukurs przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna, która pozwala, przynajmniej częściowo, oszukać upływający czas. Jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach zabiegów jest mezoterapia igłowa.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa bywa stosowana w różnego rodzaju defektach urody. Osoby, które już zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia decydują się ten zabieg, aby odmłodzić i ujędrnić wiotczejącą skórę, przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach. Korekcja zmarszczek oraz przywracanie skórze odpowiedniego nawilżenia i blasku nie jest jedynym powodem stosowania zabiegu mezoterapii.

Mezoterapia świetnie się także sprawdza w przypadku występowania szpecących rozstępów oraz coraz powszechniejszego cellulitu na udach, pośladkach i brzuchu. Występowanie blizn potrądzikowych i pourazowych także staje się podstawą do tych zabiegów. Również osoby zmagające się z wypadaniem włosów mogą skorzystać z zabiegów mezoterapii.
Co ciekawe, w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu spokojnie można łączyć ten zabieg z innymi zabiegami estetycznymi.

Jak wygląda zabieg mezoterapii?

Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu odpowiednich dawek substancji leczniczych i to bezpośrednio w te miejsca, które są dotknięte danym problemem. Dzięki delikatnym nakłuciom preparaty wnikają w naskórek, do skóry właściwej lub tkanki podskórnej, nawet na głębokość około czterech milimetrów. Zabieg można wykonywać manualnie, za pomocą strzykawki oraz igły. Pozwala to na niezwykle precyzyjne umieszczenie preparatu leczniczego w bardzo konkretnym miejscu skóry. Trochę mniej precyzyjne, ale też nie tak bolesne jest zastosowanie pistoletu wzbogaconego automatycznym trybem pracy. Trzeba zaznaczyć, że nie wystarczy jeden zabieg, aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt i z reguły przeprowadza się sesję kilku lub nawet kilkunastu zabiegów.

Jakie substancje są wykorzystywane do zabiegów mezoterapii igłowej?

Skład dostarczonej substancji leczniczej jest zależny zarówno od potrzeb danej pacjentki, jak i określonego rodzaju zabiegu. Podstawą są różnego rodzaju substancje regenerujące i odżywcze, jak kwas hialuronowy poprawiający napięcie i nawilżenie skóry, kompleksy multiwitaminowe, mikroelementy i krzemionka wzmacniające tkankę łączną skóry i zwiększające syntezę kolagenu, kwas askorbinowy działający przeciwstarzeniowo, wzmacniający naczynia krwionośne i rozjaśniający skórę, kwasy nukleinowe, kwas liponowy działający odmładzająco i przeciwzapalnie, czy też aminokwasy, które mają na celu stymulację metabolizmu komórek, a tym samym zwiększenie produkcji elastyny oraz kolagenu.

Jakie efekty daje mezoterapia igłowa?

Efekty nie pojawiają się natychmiast, jednak po kilku miesiącach widać wyraźną poprawę spowodowaną pobudzeniem naturalnych procesów regeneracyjnych. Na pewno znikają drobne zmarszczki, natomiast te głębsze ulegają spłyceniu. Skóra wygląda na nawilżoną, poprawia się zdecydowanie jej jędrność  oraz koloryt. Dzięki odbudowie włókien kolagenowych, następuje też wyraźne spłycenie blizn.

Mezoterapia igłowa jest przede wszystkim też jedną z najbardziej skutecznych metod likwidacji rozstępów, ponieważ substancje odbudowujące wprowadzane zostają bezpośrednio w ubytek skórny.

Natomiast wstrzyknięte w skórę głowy preparaty lecznicze wzmacniają osłabione cebulki i tym samym hamują nadmierne wypadanie włosów. Szczególnie widoczne jest to w przypadku łysienia plackowatego i androgenowego.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów mezoterapii igłowej?

Zabiegu mezoterapii nie powinny stosować kobiety będące w ciąży oraz karmiące. Przeciwwskazaniem jest również występowanie cukrzycy, chorób nowotworowych, epilepsji lub ropnych stanów zapalnych skóry.

Mezoterapia igłowa jest metodą nieinwazyjną, a może znacząco poprawić stan skóry. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób na nią się decyduje. Ładny i zdrowy wygląd ma przecież bezpośrednie przełożenie na samopoczucie psychiczne człowieka.

Tagi: medycyna estetyczna mezoterapia igłowa