Metody powiększania ust - implanty, kwas hialuronowy, kolagen, botoks

Metody powiększania ust
fot. Lucky Business/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Piękne i pełne usta są marzeniem każdej kobiety. Niestety, rzadko się zdarza mieć takie usta, jak Angelina Jolie lub Monica Bellucci, które właśnie dzięki swoim niezwykle zmysłowym ustom uważane są powszechnie za bardzo ponętne kobiety. Natomiast panie, których natura obdarzyła wąskimi ustami są często, choć niesłusznie, uważane za dość oziębłe. Trudno walczyć z pewnymi stereotypami, natomiast współczesna medycyna estetyczna pozwala na wyrównanie pewnych braków.

Dla kogo powiększenie ust może się okazać pożądanym zabiegiem?

Pierwszą grupę stanowią właśnie posiadaczki wąskich ust. Moda na pełne usta nie jest jednak jedynym motywem podejmowania decyzji o modelingu ust.

Z zupełnie innych przyczyn na zabieg powiększenia ust decydują się starsze kobiety. W tym przypadku korekta jest pożądana z powodu zmian wnikających z nieuchronnego procesu starzenia, powodującego opadanie kącików ust, zmarszczki wokół warg, odwodnienie wargowej czerwieni oraz ogólne rozmycie ich konturów.

Natomiast trzecią grupę stanowią osoby zarówno panie, jak i też panowie, które pragną skorygować wszelkie anomalia estetyczne, np. asymetrię warg, kiedy jedna z nich jest dużo słabiej wykształcona.

Jakie metody są powieszenia ust są najczęściej stosowane?

  1. Powiększenie ust poprzez zabieg chirurgiczny. Jeszcze kilkanaście lat temu trzeba było poddawać się bolesnym i przede wszystkim bardzo inwazyjnym operacjom plastycznym. Obecnie inne metody wyparły tradycyjne operacje, ponieważ nie tylko są mniej inwazyjne, ale także zdecydowanie bardziej bezpieczne dla zdrowia kobiety. Zaletą tej metody jest trwała zmiana kształtu ust, co także może być wadą, w przypadku mało satysfakcjonującego efektu. Poza tym, zawsze pozostaję niewielka blizna na granicy warg, więc albo trzeba zrobić makijaż permanentny, albo też ciągle kamuflować bliznę konturówką.
  2. Powiększenie ust przez wszczepienie implantów. Dokonuje się go również w trakcie zabiegu chirurgicznego. Daje  bardzo trwały efekt, a sam materiał z reguły jest świetnie przyswajalny przez organizm ludzki.  Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko, natomiast przez kilka po zabiegu usta mogą pozostawać opuchnięte.
  3. Powiększenie ust kwasem hialuronowym. W ostatnich latach jest to zdecydowanie najbardziej popularny zabieg mający na celu korektę kształtu i objętości warg. Popularność wynika przede wszystkim z bezpieczeństwa jego stosowania, a także braku występowania reakcji alergicznych. Kwas hialuronowy nie jest po prostu odrzucany przez układ immunologiczny, ponieważ stanowi naturalny składnik ludzkiej skóry. W tym zabiegu wykorzystuje się żel kwasu hialuronowego, a sam kwas zostaje pozyskany w warunkach laboratoryjnych tak, aby był praktycznie identyczny z tym, występującym w organizmie człowieka. Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, smarując wargi i okolice kremem znieczulającym lub też stosując znieczulenie przewodowe, czyli dentystyczne. Następnie cienką igłą wstrzykuje się kwas hialuronowy. Efekty są praktycznie natychmiastowe, a oprócz powiększenia, usta zostają również nawilżone. Efekty utrzymują się od sześciu do nawet dwunastu miesięcy i oczywiście można je przedłużyć stosując kolejne iniekcje. Trzeba zaznaczyć, że przez kilka dni nie powinno się wystawiać do słońca, ani też korzystać z solarium. Także należy unikać zbytniego nagrzewania ust.
  4. Powiększenie ust tłuszczem własnym. W tym przypadku niezbędna jest wcześniejsza liposukcja oraz odpowiednia obróbka tłuszczu. Natomiast tłuszcz wprowadza się nakłuwając okolice ust albo też w czasie operacji plastycznej.
  5. Powiększenie ust kolagenem. Kolagen również jest wstrzykiwany w znieczuleniu miejscowym, a efekt widoczny jest od razu i utrzymuje się prawie przez rok. Natomiast w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, kolagen najczęściej jest pochodzenia zwierzęcego, a to rodzi poważne zagrożenie reakcjami alergicznymi, chyba że zastosuje się kolagen pozyskany z ciała osoby decydującej się na zabieg. Wtedy jednak znacząco wzrastają koszty zabiegu.
  6. Powiększenie ust botoksem. Zabieg wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku kolagenu i kwasu hialuronowego. Natomiast sam botoks jest rodzajem trucizny wytwarzanej przez bakterie. Efekt zabiegu z reguły pojawia się po kilku dniach od iniekcji i trzeba zaznaczyć, że botoks może działać podrażniająco na komórki czuciowe warg.

Wybór odpowiedniej metody jest bardzo indywidualną kwestią, natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby usta po zabiegu wyglądały zarówno proporcjonalnie, jak i naturalnie.

Tagi: medycyna estetyczna powiększanie ust implanty kwas hialuronowy kolagen botoks