Masaż całego ciała

Masaż całego ciała
fot. .shock, Photoxpress.com

Masaż całego ciała wykorzystywać może wszystkie niemal znane nam techniki. Polega on jak sama nazwa wskazuje, na odpowiednim wymasowaniu wszystkich części naszego ciała. Rozpoczynany jest on najczęściej od największego obszaru na naszym ciele. Mowa oczywiście o tułowiu. Tak więc na początku masowany leży na brzuchu z rękami położonymi wzdłuż tułowia. Głowa powinna najlepiej na boku. W pierwszej kolejności należy zainteresować się grzbietem. Po odpowiednim jego wymasowaniu możemy przejść dalej. Następny na liście jest kręgosłup, a konkretnie mięśnie położone w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W momencie, gdy kręgosłup został odpowiednio rozluźniony możemy przejść do kolejnego punktu. Kolejnymi bowiem strefami są barki i kark. Jest to miejsce szczególnie ważne z powodu dużej ilości nagromadzonych tam stresów.

Odpowiednio się odprężając możemy dzięki masażowi zyskać naprawdę wiele. Działa on bowiem przede wszystkim jako doskonały środek na rozluźnienie. Dodatkowo wspomaga prace naszego ciała, usprawnia działanie mięśni, i pobudza krążenie krwi. Podczas masażu barków i karku istotne jest, żeby masowany leżał na brzuchu z rękami podłożonymi pod ciało. Przechodząc dalej, kolejno masujemy znajdujące się w niższych partiach naszego ciała strefy. Na początku trzeba się zająć mięśniami pośladków, by następnie powoli przesuwać się wzdłuż mięśni na tylnej stronie nogi w górę. Kolejno należy dokładnie wymasować całą nogę. Istotne jest, żeby robić to po kolei, a więc z dołu do góry i najpierw jedną z nóg. Troszkę to jest niejasne, więc podejdźmy do tematu z innej strony. Masaż kończyn trzeba rozpocząć od mięśni pośladków. Następnie trzeba się zająć tak zwanym ścięgnem Achillesa, by następnie poruszać się systematycznie w górę. Następnie po wykonaniu masażu kończyn dolnych,, masowany obraca się na plecy. Pozostajemy jednak przy kończynach dolnych. Na pierwszy ogień idą palce stóp. Następnie kolejno podeszwy stóp i jej część grzbietowa. Podobnie, jak w poprzedniej sytuacji posuwamy się systematycznie w górę. Tak więc kolejne na liście są staw skokowy i podudzie oraz staw kolanowy i mięśnie uda. Kiedy możemy już przejść dalej, przenosimy się do tak zwanych powłok brzusznych, by po ich wymasowaniu przejść do klatki piersiowej. Następnie pacjent powinien zmienić pozycje na siedzącą, gdyż to w tej pozycji możemy zająć się jego głową i szyją.

Podczas kolejnego masowania wszystkich części ciała dozwolone jest stosowanie wszystkich znanych, podstawowych technik masażu. Podstawowe techniki pochodzić jednak powinny od masażu klasycznego. Do wyżej wspomnianych technik należy zaliczyć przede wszystkim głaskanie. Od tej bowiem techniki powinno się zaczynać. Pozwala ona bowiem usunąć złuszczający się naskórek i wszelkiego rodzaju wydzieliny skórne. Wspomnieć należy również o rozcieraniu. Do głównej zalety tej techniki jest wspomaganie szybszego wchłaniania się kwasu mlekowego. Technika zwana ugniataniem stosowana jest przede wszystkim jako wspomaganie poprzednio wymienionej. Ostatnia z wymienionych przeze mnie technik, czyli oklepywanie, ma za zadanie odpowiednie stymulowanie mięśni.

Tagi: masaż