Luwr - muzeum sztuki w Paryżu

Luwr - muzeum sztuki w Paryżu
fot. S-F/Shutterstock

Luwr to dawny pałac królewski powstały w samym centrum Paryża. Obecnie to jedno z najpiękniejszych, najstarszych i największych muzeów sztuki na świecie. Luwr położony jest na jednej linii z Champs-Élysées i tym samym wchodzi w skład tak zwanej osi historycznej Paryża. Muzeum znajduje się pomiędzy prawym brzegiem Sekwany i ulicą Rivoli a kościołem Saint Germain l\'Auxerrois. Od wielu wieków gromadzone są tu bogate i wspaniałe zbiory sztuki francuskiej i światowej.

Sam budynek był wielokrotnie przebudowywany, a jego najstarsza część pochodzi z XIII wieku. Lecz pod koniec XVII wieku, gdy Ludwik XIV przeniósł siedzibę królewską do Wersalu w pałacu stworzono muzeum. I tak pozostało po dziś dzień. Następnie już w latach 80-tych XX wieku na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, która wpuszcza światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Poza tym obok na dziedzińcu wzniesiono jeszcze trzy mniejsze szklane piramidy. Tym samym tworzą one kompleks piramid, które powstały według tradycji egiptologicznych. Wielu krytyków sztuki uważa, iż kłócą się one z tradycyjnym budownictwem Luwru.

Teraz kilka słów o samym muzeum i jego dziełach. Zbiory znajdują się w podziemiach budynku i na 4 kondygnacjach, a także mieszczą się tutaj sale wystaw czasowych, restauracje czy księgarnia. Dla zwiedzających udostępnione są za darmo plany muzeum w różnych językach świata.

Same kolekcje prezentowane są w siedmiu działach: Starożytna Sztuka Wschodnia i Sztuka Islamu, Sztuka Egipska, Sztuka Grecka, Rzymska i Etruska, Rzemiosło Artystyczne, Rzeźby, Grafika oraz Malarstwo. Poza tym odrębną część zajmuje historia samego Luwru.

Naprawdę potrzeba mnóstwa czasu, aby zobaczyć większość prezentowanych tu dzieł sztuki. Mimo ogromnej liczby wystawionych eksponatów, to zaledwie 10% zbiorów, władze Luwru udostępniają zwiedzającym! Reszta tego bogactwa kultury i sztuki spoczywa w magazynach niedostępnych dla turystów.

Do najsłynniejszych i najcenniejszych dzieł prezentowanych w Luwrze należą: fragmenty dekoracji Partenonu i świątyni Zeusa w Olimpii, posągi Wenus z Milo, Nike z Samotraki, obraz Leonarda da Vinci - Mona Lisa, zbiór klejnotów królewskich i wiele innych.

Tagi: paryż luwr muzeum sztuki wenus z milo nike z samotraki mona lisa