Lekcja stylu – jak odnaleźć się w świecie perfum

Lekcja stylu – jak odnaleźć się w świecie perfum

Jeżeli chcemy wybrać idealny dla siebie zapach, należy liczyć się z tym, że bogata oferta pachnideł zarówno tych skierowanych do pań, jak i panów, może przysporzyć nam nie lada kłopotu. Na rynku bowiem dostępne są perfumy kryjące się pod niezliczoną ilością marek oraz różną koncentracją składników – zaczynając od wód po goleniu, przez wody kolońskie, toaletowe, aż po te perfumowane.

Nieoceniona moc zapachu

Nie od dziś wiadomo, że perfumy są nie tyle ważne, co ubranie, ale mogą stać się także naszą drugą skórą, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór do naszej osobowości, stylu życia – to nasza wizytówka.

Aby odnaleźć aromat stworzony dla siebie, najpierw warto trochę poeksperymentować z różnymi nutami zapachowymi. W zależności od naszego nastroju bądź temperamentu, mogą otulać nas subtelną mgiełką lub intrygować i kusić, ważne aby w ich towarzystwie poczuć się wyjątkowo.

Niewątpliwym utrudnieniem w idealnym wyborze jest zmysł powonienia. Nasz nos może nam czasami płatać figle i już po powąchaniu trzech różnych zapachów przestaje wyczuwać delikatne, ale jakże istotne różnice. Dlatego też może się zdarzyć, że niejeden z nas wraca z perfumerii nie z flakonikiem wymarzonych perfum, lecz z bólem głowy.

lekcja-stylu-jak-odnalezc-sie-w-swiecie-perfum-2.jpg

Podział zapachów

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z perfumami, wodami perfumowanymi czy wodami toaletowymi, które warto zapoznać się z ich klasyfikacją uwzględniającą podział na rodzaje zapachów:

  • zapachy kwiatowe – najpopularniejsza grupa wyróżniająca się subtelnym aromatem kwiatów, który często łączony jest także z nutami owocowymi
  • zapachy szyprowe – ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się mech dębowy, są bardzo ciężkie, a żeby je złagodzić są łączone z różą czy żywicą
  • zapachy cytrusowe – powstają na bazie olejków eterycznych tłoczonych z limetki, cytryny czy bergamotki
  • zapachy orientalne – przewodni aromat korzenny jest pozyskiwany z żywicy, kardamonu lub cynamonu.

Jak pomóc sobie we właściwym doborze perfum

Aby nieco ułatwić sobie poszukiwania idealnego zapachu, który każdego dnia wprowadzi nas w wyjątkowy nastrój, warto zastosować kilka sprawdzonych trików.

Jeśli chcemy poznać nuty więcej niż trzech różnych zapachów, nieocenione okazuje się powąchanie ziarenek kawy. Dzięki takiemu zabiegowi możesz porównać nawet kilkanaście aromatów, co doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy wrócisz z perfumerii z próbkami poszczególnych zapachów.

Często popełnianym błędem podczas zakupu perfum, jest spryskiwanie nimi papierka, zamiast skóry, na której aromat rozwija się i dopiero po kilku godzinach powinniśmy ocenić zapach.

lekcja-stylu-jak-odnalezc-sie-w-swiecie-perfum-3.jpg

Praktyczne porady o tym, jak używać perfum

Podstawową zasadą w stosowaniu perfum, podobnie jak w wielu dziedzinach, jest zachowanie umiaru, choć musimy pamiętać też o tym, że nadmierny minimalizm także nie jest pożądanym zjawiskiem. Powinniśmy aplikować je w taki sposób, abyśmy sami czuli otulający nas zapach, a także osoby w naszym najbliższym otoczeniu. Jednak sytuacja, kiedy pomieszczenie wypełnia się perfumami zanim zdążymy się w nim pojawić, a następnie ich aromat opuszcza je długo po nas, nie jest mile widziana.

Aby zapach dłużej utrzymywał się na naszej skórze, warto uzupełnić perfumy balsamem do ciała lub żelem pod prysznic, np. Laura Biagiotti, co oprócz nawilżenia da Ci poczucie niezwykłego komfortu oraz ekstrawagancji każdego dnia.

Tagi: perfumy