Leczenie ziołami - mieszanki ziołowe

Ziołolecznictwo i terapie ziołowe
fot. pixabay.com

Jakie są zalety leczenia ziołami? Zioła są jednym z najwspanialszych darów natury. Niektóre z nich znane są każdemu z nas, jednak większość zazwyczaj kojarzy się z kuchnią i gotowaniem. Prawdą jest, że rośliny te z powodzeniem można wykorzystywać również gdzie indziej. Przykładem z pewnością może być medycyna, zarówno ta tradycyjna, jak i alternatywna. Osoby, które doceniły moc natury zwracają uwagę na liczne zalety ziół oraz ich pomoc w leczeniu rozmaitych schorzeń. Zastanówmy się zatem nad wszystkimi pozytywnymi stronami.

Bez wątpienia trzeba wspomnieć o naturalnym pochodzeniu. Rośliny są darem matki ziemi, a lecznicze zioła nie zawierają żadnych substancji toksycznych czy chemicznych. Zielarze łączą je w taki sposób, aby pomagały, a nie szkodziły, co jest bardzo istotne. Szczególną wagę do naturalności i bezpieczeństwa przykładają rodzicie, którzy pragną zapewnić swoim pociechom wszystko, co najlepsze. O ile tradycyjne leki wypisywane na recepty są mocno inwazyjne, o tyle zioła działają jedynie na dane dolegliwości, poza tym wykazują całkowitą neutralność. Nie musimy się zatem obawiać, że po zastosowaniu określonego produkty pojawią się nieprzyjemne skutki uboczne.

Za zaletę należy uznać również uniwersalność ziół. Dotyczy ona stosowania, jak i przeznaczenia. Przede wszystkim nie ma tutaj żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o indywidualne preferencje i uwarunkowania. Leczyć za pomocą ziół mogą się kobiety, mężczyźni, ludzie starsi, dzieci, w niektórych przypadkach nawet kobiety w ciąży. Różne są też sposoby stosowania. Czasami mieszanki ziołowe zalewamy wodą i piejmy, innym razem wykonujemy napary i inhalacje. Zdarza się, że rośliny pomagają również w gojeniu się ran, wówczas przygotowuje się z nich specjalne okłady. Widzimy zatem, na jak wiele sposobów da się wykorzystać ze składniki. Zielarze zwracają uwagę także na małą inwazyjność preparatów ziołowych. Działają one w sposób delikatny i bezpieczny, zupełnie inaczej niż ma to w przypadku środków chemicznych, między innymi antybiotyków. Okazuje się więc, że zioła mają naprawdę wiele zalet i coraz więcej osób zaczyna je doceniać. Szukają one bowiem alternatywnego sposobu leczenia się, zwłaszcza wtedy, gdy medycyna konwencjonalna okazuje się bezradna.

Mieszanki ziołowe

Ci, którzy na co dzień stosują medycynę alternatywną, a w szczególności ziołolecznictwo, doskonale zdają sobie sprawę, że naturalne produkty potrafią zdziałać cuda. Wiedziały o tym nasze babki i prababki i z powodzeniem stosowały te metody, pomagając w ten sposób sobie i najbliższym. Na szczęście każdy z nas może także i dzisiaj korzystać z dobroczynnej mocy natury. Na rynku farmaceutycznym dostępne są bowiem tak zwane mieszanki ziołowe, przeznaczone do leczenia konkretnych dolegliwości. Są one przygotowywane zazwyczaj przez specjalistów ziołolecznictwa, ponieważ tylko oni potrafią odpowiednio połączyć ze sobą różne składniki. A ta kwestia jest niezwykle istotna, gdyż osoba zajmująca się tworzeniem mieszanek musi posiadać odpowiednią wiedzę. Konieczne jest bowiem poznanie specyfiki rośliny i wszystkich jej właściwości. Poza tym trzeba łączyć ze sobą składniki w taki sposób, by spełniały oczekiwane funkcje i w żaden sposób nie szkodziły potencjalnemu pacjentowi.

Do kupienia w naszych aptekach albo typowo zielarskich sklepach jest naprawdę wiele mieszanek ziołowych, których przeznaczenie jest ściśle określone. Ze względu na duże bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych, możemy samodzielnie dokonać zakupu i stosować się do ulotki informacyjnej. Zawsze jednak lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do zielarza lub nawet homeopaty, który najpierw postawi diagnozę, a dopiero potem przepisze odpowiednie preparaty. A jest w czym wybierać, bowiem każda mieszanka ziołowa przeznaczona jest do leczenia różnych schorzeń. I tak oto zioła okazują się pomocne w przypadku migren, alergii, przeziębień, stanów depresyjnych i lękowych, schorzeń układu krążenia, kłopotów z nerkami, prostatą, sprawami kobiecymi i seksualnymi. Opcji jest naprawdę wiele, nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy czegoś, co pomoże w indywidualnych dolegliwościach. Istnieje jeszcze jedna możliwość, czasami bowiem zielarze przygotowują specjalne mieszanki po rozpoznaniu danej choroby. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że potraktowano nas jednostkowo i leki z pewnością okażą się pomocne. W Polsce otwiera się obecnie coraz więcej sklepów i punktów zielarskich. Może wybrać się tam każdy z nas. O ile nasze dolegliwości nie są poważne, staramy się leczyć na własną rękę i nie ma w tym nic złego. Bez konsultacji z lekarzem bezpieczne jest przyjmowanie większości mieszanek ziołowych, dlatego nie musimy się obawiać.

Tagi: zioła ziołolecznictwo leczenie ziołami mieszanki ziołowe