Kudowa Zdrój uzdrowisko w Górach Stołowych

Kudowa Zdrój uzdrowisko w Górach Stołowych
fot. Wojciech Lisinski/Shutterstock

Kudowa Zdrój zalicza się do jednych z najstarszych uzdrowisk na terenie Sudetów. Miasto jest z trzech stron otoczone górami: Stołowymi, Wzgórzami Lewińskimi oraz wzgórzami Gór Orlickich. Przez miasto przebiega międzynarodowa droga Wrocław – Praga. Liczne sanatoria przyciągają rzesze kuracjuszy. Kudowa Zdrój słynie z leczniczych wód mineralnych, które wykorzystuje się w zabiegach balneologicznych, fizykoterapii oraz w kuracji pitnej. Leczy się tu m.in.: choroby serca, układu krążenia, nerwice oraz przemianę materii.

Miasto zyskało również poprzez wybudowanie Aquaparku, który składa się z basenów, zjeżdżalni wodnych, sauny, solarium, jacuzzi, siłowni, aerobiku, fitness club, restauracji oraz kręgielni. Miasto posiada liczne zalety przyrodnicze oraz lecznicze. Góry Stołowe i ich piękne szlaki rowerowe i turystyczne sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają te strony. W Kudowie Zdroju można również zobaczyć unikalne obiekty muzealne i kulturowe, dlatego też miasto przyciąga kuracjuszy i turystów.

Turyści lubiący jazdę na rowerze mogą skorzystać z wytyczonych tras na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jadąc tymi trasami możemy dotrzeć do najciekawszych i najpiękniejszych fragmentów Gór Stołowych. Tras jest kilka tj.: Trasa Góry Stołowe, Trasa Ściany, Trasa Szczeliniec, Trasa im. T.G. Masaryka oraz Trasa Rtyne - Karłów. Oprócz tras rowerowych są oczywiście szlaki dla pieszych turystów. Podczas wędrówek można zobaczyć m.in.: Skalne Grzyby, Błędne Skały, Skały Puchacza, Kruczą Kopę, Lisią Przełęcz, Przełęcz między Szczelińcami czy Białe Skały.

Błędne Skały to labirynt skalny obejmującego grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbionego przez wodę i wiatry. Ta forma wietrzenia jest niespotykana gdzie indziej w Polsce. Miasto oferuje wiele innych atrakcji i możliwości zwiedzenia zabytków. Emocjonujące chwile spędzimy w parku linowym, gdzie można pochodzić na linach i mostach linowych zawieszonych 15 metrów nad ziemią. Liczne kładki, platformy, pomosty dostarczą wiele radości i adrenaliny. Paintball to kolejne miejsce rozrywki odwiedzane przez turystów.

Oprócz atrakcyjnych miejsc, które dostarczają rozrywki, należy zobaczyć piękne zabytki miasta. Park Zdrojowy założony w XVIII po dziś dzień przyciąga wielu turystów i kuracjuszy. Park Zdrojowy składa się z: Pijalni Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową, Sanatorium zwane Zameczkiem, Teatru Zdrojowego oraz pięknej hali spacerowej. Miasto posiada Muzea: Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Żaby oraz Muzeum Zabawek. Będąc w Kudowej Zdroju należy zobaczyć Leśną kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej położoną w lesie. Ze wzgórza na którym stoi kapliczka, wypływa źródło zwane Źródłem Maryji. Kościół Parafialny św. Bartłomieja w Czermnej wraz z Kaplicą Czaszek to kolejne miejsce, które należy zobaczyć odwiedzając to miasto. W Kaplicy Czaszek odprawia się mszę św. za tych, którzy w niej spoczywają i za tych, którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce.

Tagi: kudowa zdrój uzdrowisko góry stołowe