Kuchnia śródziemnomorska - Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja

Kuchnia śródziemnomorska jedną z najzdrowszych kuchni świata
fot. mariakraynova/Shutterstock

Kuchnia Śródziemnomorska - pochodzenie

Kuchnia śródziemnomorska, uważana przez wielu za jedną z najzdrowszych kuchni świata (bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe i minerały), wywodzi się z tradycji kulinarnych krajów leżących wokoło Morza Śródziemnego. Pomimo różnic kulturowych poszczególnych regionów - na styku trzech kontynentów (najpopularniejsze to, m.in: Egipt, Maroko, Grecja, Liban, Włochy, Francja i Hiszpania.) potrawy tworzone w myśl filozofii śródziemnomorskiej bazują na kilku istotnych elementach związanych z ciepłym i łagodnym klimatem oraz specyficznymi uwarunkowaniami geograficznymi terenu.

Kuchnia śródziemnomorska - charakterystyka

Wśród składników uznawanych za najważniejsze w diecie śródziemnomorskiej znajdują się przede wszystkim: ryby (sola, flądra, anchois, miecznik, żabnica, węgorz) oraz owoce morza. A także zdrowe warzywa, świeże owoce i bogata paleta dostępnych ziół, aromatycznych przypraw, oliwy z oliwek, serów oraz win podawanych z owocami.

Kuchnia śródziemnomorska - różnorodność

Jednak mimo wspólnej bazy produktów, w menu kuchni śródziemnomorskiej można znaleźć wiele potraw regionalnych, zależnych od konkretnego kraju i przyzwyczajeń tam panujących.
I tak, od Włochów zaczerpnąć można wszystko co "mączne" (pizza, spaghetti, lasagne) oraz sery (parmezan, gorgonzola, mozarella). Od Greków, zamiłowanie do świeżych warzyw (pomidor, ogórek, oliwki), serów (feta), jogurtów oraz dań tworzonych w sposób lekki i aromatyczny (z użyciem oliwy z oliwek, bazylii, najczęściej grillowane). A od Francuzów, różnorodność menu przygotowanego w sposób kreatywny, na bazie owoców morza (małże, skorupiaki i ślimaki) zestawianych ze słodką tartą i croissantami lub popularnymi serami (camembert, brie, roquefort). Nie można także zapomnieć o najpopularniejszych w Hiszpanii: paella na bazie białego mięsa z kurczaka i gaspacho z pomidorów oraz o winie podawanym do obiadu.

Kuchnia śródziemnomorska - wspólnota form

Dzięki różnorodności form oraz bogactwu zasobów morskich i dostępnych warzyw i owoców, kuchnia śródziemnomorska może być dla wielu inspiracją i wciąż zgłębianą tajemnicą kulinarną, dla odkrycia nowych połączeń i jeszcze nieznanych smaków dań. Bazowe produkty jak: makaron, ryż, ryby, warzywa, owoce i sery można bowiem komponować w dowolny sposób mieszając zestawiania: słodkie z pikantnymi, zmiksowane z trwałymi fakturami i wiele innych koncepcji. Ryby oraz owoce morza mogą służyć do stworzenia zdrowych zup, sosów a także jako dania z grilla. W myśl zasady kuchni śródziemnomorskiej winno się wykorzystywać dostępne w tym regionie dobra pochodzące z Morza oraz zbiorów sadowniczych i upraw.

Tagi: kuchnia śródziemnomorska