Księgowość online

Księgowość online
fot. Nicotombo/Shutterstock

Księgowość online od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność wśród małych i średnich firm, szczególnie zaś wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Skąd bierze się wciąż narastające zainteresowanie? Z licznych zalet jakie posiada internetowa księgowość oraz z preferencji danego przedsiębiorcy. O tym jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorca opowiemy już za chwilę.

Prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości to wymóg jaki stawiany jest wobec wszystkich przedsiębiorców. Część z nich, szczególnie zaś przedsiębiorcy młodzi, decyduje się na prowadzenie księgowości online, co związek ma szczególnie z ich mobilnością oraz otwartością na nowoczesne rozwiązania.

Czym jest księgowość internetowa?

Księgowość online jest prowadzeniem wszelkiej rachunkowości firmy przy pomocy narzędzi dostępnych na stronach internetowych. Każdy przedsiębiorca ma możliwość wyboru najbardziej odpowiadającej mu formy rozliczeń, korzystając z różnych rodzajów narzędzi. A są nimi:

  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
  • wgląd do danych księgowych
  • przesyłanie dokumentów przez internet
  • prowadzenie pełnej księgowości online

Dlaczego warto wybrać księgowość online?

Dużym atutem księgowości internetowej jest łatwość obsługi i intuicyjność serwisów. Dzięki ułatwieniom i uproszczeniom jakie dają swoim użytkownikom tego typu serwisy, chętnie korzystają z nich coraz większe grupy przedsiębiorców. Szacuje się, że liczba ta sięga już blisko 20 procent. Spora dogodność to kontakt z ekspertem umożliwiany przez serwisy, oczywiście drogą internetową, co przyspiesza rozwiązanie rozmaitych problemów jakie mogą sprawiać podatki, czy inne obliczenia.

Proste działanie

Serwisy z księgowością to narzędzie proste w obsłudze. Każdy użytkownik założyć musi indywidualne konto, a także zawrzeć umowę o świadczenie usług poprzez akceptację regulaminu danego serwisu. Tego typu serwisy pozwalają na wygenerowanie faktur, czy deklaracji podatkowych dzięki wprowadzeniu do systemu odpowiednich danych. Korzystając z tego typu danych, dostępni do dyspozycji użytkowników konsultanci podpowiadają wiele rozwiązań optymalnych dla danego przedsiębiorcy oraz dokonują różnorakich podsumowań i wyliczeń, jak i udzielają porad.

Dla kogo dobra jest księgowość online?

Tego typu serwisy skierowane są jak już wspomniano do przedsiębiorców zarządzających małymi firmami, głównie jednoosobowymi. Z całą pewnością nie sprawdzi się ona w przypadku dużych firm, gdzie konieczne jest przeprowadzenie różnych skomplikowanych obliczeń.

Tagi: księgowość