Joga i jej zalety

Joga a medytacja
fot. Photoxpress.com

Jest jedną z najstarszych terapii, z której chętnie korzystali już starożytni. Joga, bo o niej mowa, to liczne ćwiczenia, które korzystnie wpływają na ciało i umysł osoby ćwiczącej. Badania potwierdziły, że joga w znacznym stopniu może przynieść poprawę stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Dzięki niej można odzyskać również spokój ducha i skutecznie się zrelaksować. Warto pamiętać jednak, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczny - to także odpowiedni styl życia.

Joga, z której tak chętnie korzystają mieszkańcy zachodnich państw, sprzyja relaksacji i pozwala się odprężyć. Ta odmiana jogi, która najlepiej przyjęła się na Zachodzie, polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń (a raczej na przybieraniu określonych pozycji), znanych pod nazwą "asanas". Ważną częścią jogi jest również nauka oddychania i umiejętność kontroli własnego oddechu. Dzięki połączeniu tych dwóch podstawowych elementów jogi z odpowiednim stylem życia można w znacznym stopniu poprawić komfort swego życia i wzmocnić swe siły życiowe.

Joga może być pomocna w przypadku licznych schorzeń. Często bywa ona stosowana w przypadku problemów z kręgosłupem, przy bólach karku oraz stawów. Kontrola oddechu, będąca ważnym składnikiem ćwiczeń, pomaga natomiast przy problemach z sercem i układem oddechowym. Jogę często zaleca się osobom cierpiącym na astmę, gdyż dla nich nauka prawidłowego oddychania jest szczególnie ważna. Joga okazała się skuteczna również przy innych dolegliwościach zdrowotnych. Osoby z nadciśnieniem, problemami z tarczycą, cukrzycą oraz chorobami dróg oddechowym mogą dzięki niej znacznie poprawić stan swego zdrowia i zminimalizować negatywny wpływ tych chorób na swoje życie. Regularne ćwiczenia jogi pozwalają również pokonać wiele problemów związanych z bezsennością oraz zaburzeniami snu. Witalność, spokój ducha i zdrowie - oto podstawowe zalety jogi. Aby joga przyniosła oczekiwane rezultaty, wszystkie ćwiczenia należy wykonywać w prawidłowy sposób. Warto zatem skorzystać ze specjalnych kursów jogi, na których można poznać tajniki tej techniki pod okiem instruktora. Dla tych, którzy na takie kursy nie mają czasu, powstały liczne podręczniki jogi oraz filmy instruktażowe, dzięki którym można zapoznać się z zasadami wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Zdrowa dieta w jodze

Joga jest odpowiednim wysiłkiem fizycznym dla ludzi w różnym wieku, prowadzących odmienne style życia. Przynosi korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Joga wpływa dobroczynnie na kondycję poprzez rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Ponadto pozwala odnaleźć klucz do szczęścia, ukryty we wnętrzu każdego człowieka. Poprzez system świadomych ćwiczeń, pozwala odkryć i wydobyć potencjał ciała i umysłu. Dodatkowo uprawianie jogi poprawia jakość snu.

Aby wzmocnić korzystne skutki płynące z ćwiczenia jogi, warto stosować zrównoważoną dietę, która pomoże w utrzymaniu zdrowia i poprawi kondycję. Odżywcza dieta pomaga w regeneracji organizmu oraz podnosi naturalną odporność. Człowiek, które dba o odpowiednie odżywianie, cieszy się dobrym zdrowiem a jego ciało jest elastyczne. Dieta odpowiednia dla osób uprawiających jogę, usprawnia ciało pomagając tym samym w wykonywaniu ćwiczeń. Najzdrowsze jest jedzenie proste i naturalne. Korzystne jest stosowanie diety wegetariańskiej, która bazuje na pożywieniu dostarczającym dużo sił życiowych. Spożywanie mięsa nie sprzyja naszemu ciału, ponieważ czyni je ociężałym i usztywnionym. Ważny jest również sposób spożywania posiłków. Spokojne i regularne jedzenie, a także unikanie podjadania między posiłkami oraz przejadania się sprzyja aktywności fizycznej.

Uprawianiu jogi sprzyja spożywanie produktów takich jak świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, miód, nasiona, ziarna zbóż, pieczywo pełnoziarniste, nabiał oraz tofu. Unikać natomiast powinno się przyjmowania mięsa, cebuli, czosnku, alkoholu, octu oraz palenia papierosów. Słodycze, które dostarczają pustych kalorii oraz nadmierne ilości substancji pobudzających zawartych w kawie czy herbacie, nie są mile widziane w diecie jogina. Jedzenie powinno być przetworzone w jak najmniejszym stopniu oraz zawsze świeże. Odpowiednio skomponowana dieta przyczynia się bezpośrednio do poprawy jakości wykonywanych ćwiczeń jogi. Ponadto pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego i poprawia ogólny stan zdrowia.

Tagi: zdrowa dieta joga