Joga a medytacja

Joga a medytacja
fot. Evgeny Atamanenko/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Decydując się na wykonywanie ćwiczeń jogi, wstępujemy na ścieżkę rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Joga to nie tylko sposób na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni całego ciała, lecz również technika relaksu, wyciszenia i koncentracji. Starożytna sztuka, wywodząca się ze wschodu, pomaga w odkryciu swoich wewnętrznych możliwości. Duchowemu rozwojowi sprzyja stosowanie technik medytacji. Medytacja jest połączeniem bezruchu z silną świadomością, dlatego nazywana jest niekiedy „przestrzenią pomiędzy dwoma myślami”. Pozwala na uspokojenie umysłu, rozjątrzonego przez setki ważnych spraw, o których staramy się pamiętać. Praktykowanie medytacji prowadzi do zwiększenia wewnętrznej świadomości i siły oraz fizycznego i emocjonalnego odnowienia.

Wśród technik medytacyjnych wyróżnić można wizualizację, skupienie na rzeczywistym obiekcie bądź rytmiczne powtarzanie pewnej frazy lub dźwięku. Wizualizacja polega na odbyciu wewnętrznej podróży i wyobrażeniu sobie danego miejsca ze wszystkimi możliwymi szczegółami. Obiektem sprzyjającym skupieniu podczas medytacji, może być na przykład płomień świecy. Ostatnia technika medytacyjna wymaga zastosowania mantry, czyli osobistego bądź religijnego stwierdzenia czy też donośnie brzmiącej sylaby. Poprzez jej powtarzanie dąży się do stopniowego skupienia uwagi na własnym głosie, przy jednoczesnym wyeliminowaniu zakłóceń i hałasów z zewnątrz.

Medytacja jest odpowiednim ćwiczeniem dla każdego, kto chce rozwijać swoją duchowość, budować wewnętrzny spokój i zapanować nad emocjami. Medytacja z mantrą jest jedną z najpopularniejszych technik, która idealnie nadaje się do samodzielnego treningu w domowym zaciszu. Klasyczna hinduska mantra, to święta sylaba „Om”. Używana jest zarówno w sensie znaczeniowym, ponieważ odnosi się do absolutu, jak też jako samodzielny, uspakajający i donośny dźwięk. Adepci jogi od tysięcy lat używają jej jako pomocy w medytacji, ponieważ jest to wysoce skuteczny sposób na uzyskanie ulgi w stanie lęku i niepokoju oraz podniesienie świadomości własnego ciała. Mantra nie musi być tradycyjną, religijną frazą. Równie dobrze sprawdzi się zastosowanie własnej kompozycji, która będzie miała dla nas szczególne znaczenie osobiste.

Aby rozpocząć medytację z użyciem mantry, należy przyjąć odpowiednią pozycję, której będziemy w stanie postać przez pewien czas. Powinna być ona jednocześnie wygodna i niezbyt rozluźniająca, aby nie powodowała senności. Popularne pozycje to Pozycja Lotosu, która wymaga dużej gibkości i elastyczności stawów. Dla początkujących właściwsza jest Pozycja Półlotosu, zapewniająca większy komfort ćwiczeń. Pierwsza część ćwiczeń medytacyjnych powinna polegać na wyciszeniu, poprzez wsłuchiwanie się we własny oddech. Następnie należy wprowadzić mantrę, która może być wypowiadana zarówno na głos jak i w ciszy własnego umysłu. Osobom początkującym łatwiej jest skupić myśli, na wypowiadanych słowach, dlatego warto zacząć medytację od wygłaszania mantry na głos. Długość ćwiczeń zależy od stopnia zaawansowania. Aby zacząć pracę nad umysłem i koncentracją, wystarczy przeznaczyć na medytację 10 minut każdego dnia.

Tagi: joga medytacja