Jak znaleźć dobrą pracę po studiach?

Jak znaleźć dobrą pracę po studiach?
fot. Goodluz/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Pracę po studiach znaleźć coraz trudniej - zwłaszcza, gdy skończyliśmy kierunek humanistyczny lub studia prywatne. Można jednak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy wykonując czynności, których nie wykonuje większość absolwentów uczelni.

Praca bowiem jest, ale problem polega na tym, że jedno stanowisko pracy przypada duża liczbę chętnych. Należy zdać sobie z tego sprawę i zastosować efekt skali, czyli wysyłanie CV i listów motywacyjnych gdzie tylko się da. Nawet jeśli w danym momencie nie zamierzamy pracować w danej firmie, nie zaszkodzi aplikować na stanowisko, na które mamy niezbędne kwalifikacje. Praca bowiem jest czymś co dziś jest, a jutro jej nie. Oznacza to, że gdy zostaniemy zwolnieni, musi mieć jakąś alternatywę. Ponadto preferencje odnośnie do pracy po studiach często się zmieniają - nie zaszkodzi więc aplikować na stanowiska "na wszelki wypadek".

Kolejną radą jaką można udzielić osobie po studiach jest przeprowadzanie tzw. split testów. Split testy przeprowadza się z reguły w reklamie, ale nie zaszkodzi jeśli temat pracy zostanie przez nas potraktowany podobnie. Mianowicie powinniśmy przygotować kilka wersji CV i wysłać je do kilkudziesięciu pracodawców, a potem zobaczyć jakie CV miało najwyższą skuteczność (mierzoną np. zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną). Przykładowo, ustalamy sami ze sobą, że interesuje nas praca biurowa i że wyślemy 500 CV. Przygotowujemy zatem cztery wersje tego dokumentu i każdą z nich wysyłamy dokładnie do 125 pracodawców. Gdy po pewnym czasie będziemy wiedzieć która wersja była najbardziej skuteczna, odrzucamy pozostałe i od tej chwili wysyłamy tylko jedną wersję. Możemy też zrobić kilka split testów i cały czas szukać optymalnego CV. Podobnie możemy robić z listami motywacyjnymi, ze zdjęciami na cv itd. Możliwości są tutaj nieograniczone.

Następna porada dotyczy osób, które do każdego potencjalnego pracodawcy wysyłają unikalne CV. Jest to proces żmudny, ale niektórzy twierdzą, że skuteczny (sporo zależy tutaj od branży). Jak można go ulepszyć? Zmniejszy liczbę miejsc do których wysyłamy dokumenty, a zwiększmy czas poświęcony na każdą konkretną ofertę pracy. Pozwoli nam to z większym prawdopodobieństwem znaleźć zajęcie. Wczujmy się w rolę pracodawcy i zastanówmy się, kogo chcielibyśmy zatrudnić na jego miejscu. Następnie wyniki naszych przemyśleń umieśćmy w CV.

Kolejna rada dotyczy wyglądu dokumentu. Dobra praca po studiach jest czymś, o czym marzymy nie tyko my - warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wybiorą odpowiedni szablon CV i które krytycznie spojrzą na to, co napisaliśmy w tym dokumencie. Z pewnością o pracę będzie łatwiej, gdy poprosimy o pomoc ludzi ze specjalistyczną wiedzą niż gdy wszystko będziemy robić na własne wyczucie.

Pierwsza praca po studiach z pewnością jest ważna. Zależnie bowiem od jej wyboru, różnie potoczyć się może nasze życie zawodowe. Dobra praca (taka z której będziemy zadowoleni) spowoduje, że staniemy się szczęśliwsi i z optymizmem będziemy zapatrywać się na zdobywanie kolejnych szczebli w hierarchii firmy (lub u konkurencji). Zły wybór pracy może zaś sprawić, że praca kojarzyć nam się będzie z niemili spędzonym czasem i z z przymusowym siedzeniem w określonym miejscu w określonej porze. Działajmy więc z głową!

Tagi: praca studia