Jak wybrać rower górski?

Jak wybrać rower górski
fot. Kuznetcov_Konstantin/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Jazda na rowerze górskim to prawdziwa przyjemność. Dla wielu osób to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu oraz recepta na dobrą kondycję i świetne samopoczucie. Dla wielu miłośników jazdy na dwóch kółkach rower na lata staje się najlepszym przyjacielem i towarzyszem ciekawych wypraw za miasto. Aby jazda na rowerze górskim była prawdziwą przyjemnością, należy najpierw wybrać odpowiedni rower.

O czym należy pamiętać kupując rower górski?

Należy pamiętać przede wszystkim o podstawowej kwestii, która odróżnia rower górski od tego tradycyjnego. Rower górski jest przystosowany do jazdy w trudnym terenie. Musi być przede wszystkim mocny i odporny na uszkodzenia, co niestety przekłada się na jego cenę. Stara zasada, że za jakość trzeba zapłacić, sprawdza się również w tym przypadku. Ze względu na ogromną inwestycję warto czasem kupić rower używany lub skorzystać w wypożyczalni. Dzięki temu będziemy mogli spróbować swych sił w tym sporcie i przekonać się, czy taka forma aktywności fizycznej nam odpowiada i czy będziemy w stanie zająć się nią na poważnie. Jeśli już wiemy, że rower to nasza miłość i będziemy często z niego korzystać, kupmy rower porządny i solidny. Jeśli wiemy, że będziemy jeździć, musimy kupić prawdziwy rower górski, a nie jego tańszy zamiennik, który tylko swym wyglądem przypomina popularnego „górala”. Tani sprzęt może nie sprawdzić się w trudnym terenie i spłatać nam brzydkiego figla.

Przy kupnie roweru ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest jego wielkość. Najłatwiej to sprawdzić, stając w rozkroku nad ramą. Odległość między kroczem a ramą powinna tu wynosić 2-5 cm. Powinniśmy w tej pozycji nie tylko łatwo sięgać do kierownicy, do kierownicy musimy sięgać również bez problemu wtedy, gdy siedzimy na siodełku. Warto zwrócić wagę na to, czy rama jest dość mocna i solidna, czy kierownica zapewni nam wygodne kierowanie rowerem oraz czy siodełko jest wygodne i zapewni nam komfort w czasie jazdy. Innymi elementami, które w rowerach górskich odgrywają bardzo ważną rolę, są przełożenia, noski oraz bieżnik. Rower górski korzysta ze sprytnego systemu 21 przełożeń, czyli przerzutek. Dobrą opinią cieszą się przerzutki produkowane przez Japończyków. Bieżnik jest natomiast ważnym elementem opon. Najlepsze opony to te, które posiadają bieżnik klockowy. Jest on w stanie zapewnić bardzo dobrą przyczepność. Noski, umieszczone przy pedałach, to z kolei ważny element, który zwykliśmy doceniać zazwyczaj dopiero podczas jazdy w terenie.

Tagi: rower górski