Jak wybielić zęby bez wizyty u dentysty

Jak wybielić zęby bez wizyty u dentysty
fot. Kurhan, Photoxpress.com

Wiele osób unika wizyt u dentysty, nawet jeśli te wizyty związane są nie z nieprzyjemnym borowaniem, ale z wybielaniem zębów. Aby mieć lśniący bielą uśmiech można spróbować kilku domowych sposobów. I tutaj można zastosować zarówno metody klasyczne, jak i te naturalne, znane już przed wieloma laty.

Do metod, nazwijmy je klasycznymi, zalicza się mycie zębów pastami wybielającymi. Tymi samymi, które można kupić w drogerii czy aptece. To może być najprostszy sposób na piękny uśmiech, zwłaszcza że i tak zęby trzeba myć. Pośród wybielających past do zębów wymienić należy dwa rodzaje. Pierwszy z nich to pasty ścierne, które, jak wskazuje nazwa, ścierają zanieczyszczenia, ale mogą przy dłuższym stosowaniu uszkodzić zęby. Stąd też zaleca się, aby nie stosować ich przez dłuższy okres. I to jest największą tych past, natomiast zaletą jest niska cena. Drugim rodzajem past wybielających są pasty chemiczne, które dzięki zawartym w nich odpowiednim substancjom rozpuszczają przebarwienia. Nie powodują one ścierania szkliwa, więc są bezpieczniejsze od tych pierwszych, ale i niestety sporo droższe. Cena równa się lepszej jakości. Pasty te można kupić albo w aptece, albo u dentysty.

Inną, cieszącą się sporą popularnością metodą na piękny uśmiech są paski wybielające. Paski takie nakłada się na dolne i górne zęby dwa razy na dzień przez dwa tygodnie. Kolejną, także cieszącą się rosnącą popularnością, są żele wybielające. Aplikuje się je na zęby pędzelkiem — jest więc to metoda pośrednia między myciem zębów pastami wybielającymi a paskami.

Osobom, które chcą mieć biały i śliczny uśmiech można polecić też następne rozwiązanie, które znane były już kilkadziesiąt lat temu, także w minionym systemie bywały jedynymi sposobami na biały uśmiech. Tutaj popularne jest mycie zębów solą kuchenną. Nie należy to do czynności zbyt przyjemnych, ale to kwestia przyzwyczajenia, przełamania się. Sól, poza właściwościami wybielającymi, ma też właściwości ścierne. Dlatego też mycia zębów solą nie powinno się robić częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Podobne właściwości ma soda oczyszczona — także ta popularna i tania substancja potrafi wybielić zęby. Także należy używać jej z rozwagą, nie tylko ze względu na możliwość ścierania się szkliwa, ale i na zawartość sodu — pierwiastka, który jest szkodliwy w nadmiarze. Wartym spróbowania jest następujący sposób mycia zębów. Sposób, który zapewni piękny uśmiech bez środków dentystycznych. Dwie łyżeczki sody, szczypta pasty do zębów, łyżeczka wody utlenionej, pół łyżeczki zwykłej wody. Z tych substancji należy zrobić emulsję, która posłuży do mycia zębów. Nie jest to szkodliwe, ale z zastrzeżeniem, aby taką miksturą myć zęby 1-2 razy w tygodniu. Zapewni to piękny uśmiech białych zębów.

Przystępując do wybielania zębów należy też pamiętać o kilku innych rzeczach. Nie każda osoba ma taki naturalny kolor zębów, który po najlepszych nawet zabiegach upiększających spowoduje, że zęby będą śnieżnobiałe. Kolejną kwestią, często zapominaną, jest to, że na kolor zębów niebagatelny wpływ ma dieta. Wiele pokarmów i napojów przebarwia zęby, w tym tak popularne jak kawa czy herbata. Oczywiście palenie papierosów powoduje żółknięcie zębów, ale to truizm.

Reasumując - wiele jest sposobów na piękny uśmiech, na bielutkie zęby. Ich wybór jest sprawą indywidualną. Ale należy pamiętać, że samo wybielanie czy mycie to nie wszystko. To często tylko sposób na likwidację problemu, problemu, którego można było uniknąć.

Tagi: wybielanie zębw dentysta pasty wybielające