Jak rozpoznać rodzaje cery?

Jak rozpoznać rodzaje cery?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju cery. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze.

Z wielu miejsc dobiegają do nas informacje o tym, że są różne rodzaje cery. Najczęściej wymienia się cerę suchą, tłustą i mieszaną. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich dla danego typu skóry kosmetyków. Na rynku dostępna jest ogromna ilość preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju cery. Co właściwie znaczą te sformułowania? Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj własnej cery.

Skóra twarzy i jej różne właściwości

Skóra twarzy może mieć różne właściwości. W przypadku niektórych osób zawiera ona dużo wody, u innych bardzo mało. Czasami posiada wiele gruczołów łojowych, które wydzielają dużą ilość sebum – czasem mniej. Może być również mniej lub bardziej wrażliwa na zewnętrzne czynniki. Istnieją różne rodzaje cery i są one uwarunkowane genetycznie. Wyróżnia się także cerę określaną jako normalna – do wyglądu której powinno się dążyć wszelkimi metodami. Warto jednak zadać sobie pytanie o właściwy sens tego rodzaju stwierdzeń. Odpowiedź jest prosta – istnieją różne rodzaje cery i w większości są one całkowicie normalne. Przejmować należy się wtedy, kiedy jakaś właściwość skóry zaczyna z różnych względów przeszkadzać. W takim przypadku warto zastanowić się nad stosowaniem specjalistycznych kosmetyków, dedykowanych do danego typu cery.

Cera tłusta, sucha i mieszana

Cera tłusta charakteryzuje się tym, że w skórze twarzy obecnych jest wiele gruczołów łojowych, które produkują dużo natłuszczającego sebum. Skóra uzyskuje zatem nico tłusty i błyszczący wygląd. Taka sytuacja ma oczywiście swoje plusy. Cera tego typu jest bardziej odporna na zimno. Skóra jest elastyczna, mocna i gruba. Niestety ma nieco większe skłonności do różnego rodzaju wyprysków. Jeżeli ilość produkowanego sebum sprawia, że skóra wygląda niezadowalająco, należy zastosować specjalne, przeznaczone do tego kosmetyki. Warto również przyjrzeć się swojej diecie, która jest częstą przyczyną tego rodzaju reakcji skóry.

W przypadku cery suchej skóra nie zawiera wystarczającej ilości wody. Jest wtedy mniej elastyczna, najczęściej cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Kosmetyki nawilżające zmieniają wygląd skóry, ale w takiej sytuacji należy zastanowić się również nad gospodarką wodną własnego organizmu. Problem może leżeć znacznie głębiej. Cera mieszana to typ, w którym skóra twarzy charakteryzuje się różnymi cechami, w różnych swoich partiach. Sprawdź ofertę kremów do twarzy do różnych typów cery w sklepie Calluna Medica.

Skóra wrażliwa

Bardzo często wymieniana jest również cera wrażliwa. Charakteryzuje się bardzo silnymi reakcjami na szkodliwe czynniki. Zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na słońce, niskie temperatury wpływają na taką skórę o wiele silniej niż na skórę normalną. Tak samo, jak we wspomnianych przypadkach powody problemów mogą być zupełnie gdzie indziej, a więc warto skonsultować się z dermatologiem. Aby jednak zabezpieczyć skórę twarzy przed negatywnymi czynnikami stosuje się kosmetyki ochronne i wzmacniające.

Tagi: skóra cera