Jak prawidłowo uprasować sukienkę?

Jak prawidłowo uprasować sukienkę?

Prasowanie najczęściej nie należy do najbardziej lubianych czynności domowych. Niektóre tkaniny sprawiają nam spory problem, przez co cały proces bardzo się wydłuża i jeszcze bardziej irytuje. Wystarczy jednak odrobina podstawowej wiedzy, by nawet prasowanie przebiegało szybko i miło.

Temperatura

Każde żelazko posiada wskaźnik temperatury. Przed prasowaniem powinniśmy sprawdzić na metce danego ubrania w jakiej temperaturze może być prasowane. Jest to oczywiście zależne od rodzaju tkaniny. Przykładowo wiskozę i jedwab prasujemy w temperaturze 90 stopni, zaś bawełnę w dużo wyższej, bo aż 150. Najbardziej rozgrzane żelazko przyda nam się w przypadku lnu. Rzecz jasna, aby urządzenie osiągnęło odpowiedni poziom temperatury musimy nieco odczekać. Po włączeniu, ustawmy pokrętło na odpowiednie miejsce i poczekajmy, aż lampka zakomunikuje nam o gotowości żelazka do pracy.

Na odpowiedniej stronie

Najbezpieczniej jest prasować ubrania na lewej stronie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciuchów ciemnych. Niektóre tkaniny bowiem, pod wpływem wysokiej temperatury zaczynają połyskiwać. Aksamit z kolei warto dodatkowo zwilżyć oraz prasować żelazkiem parowym.

Spodnie, spódnice, sukienki…

Każdy z powyższych strojów prasujemy w nieco inny sposób. Zacznijmy od wyboru odpowiednich akcesoriów. Deska do prasowania Leifheit posiada specjalny pokrowiec, który zapewni dużo lepszy efekt pracy, dodatkowo jest ona bardzo lekka i posiada wygodny stojak na żelazko tradycyjne i parowe. Gdy wszystkie urządzenia będą gotowe, rozpoczynamy pracę. Koszule zazwyczaj sprawiają nam najwięcej problemów. Dobrym rozwiązaniem jest prasowanie od najmniejszych do największych jej fragmentów (zaczynamy od kołnierza, poprzez mankiety, rękawy, aż do pozostałej części). Koszulki i spodnie powinny być dobrze naciągnięte. Sukienki zaś najbezpieczniej jest prasować przy użyciu żelazka parowego. Często zdarza się, że są one stworzone z bardzo delikatnych materiałów, a źle ustawiona temperatura może doprowadzić do zniszczenia stroju. Jeśli jednak posiadamy żelazko tradycyjne, delikatniejsze tkaniny możemy prasować przez inny materiał.

Tagi: prasowania