Jak napisać życiorys - Curriculum Vitae

Jak napisać życiorys
fot. Dragon Images/Shutterstock

Pierwszym krokiem przy poszukiwaniu pracy powinno być przygotowanie życiorysu. Popularne CV czyli Curriculum Vitae to właśnie inne określenie życiorysu, dokumentu zawierającego dane dotyczące przebiegu kariery zawodowej, zdobytego wykształcenia oraz umiejętności. Informacje, które są zawarte w CV ogrywają dużą rolę przy podejmowaniu decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele firm na podstawie życiorysu przeprowadza wstępną selekcję kandydatów na dane stanowisko pracy.

Najistotniejszym elementem CV są informacje potwierdzone odpowiednimi dokumentami wraz z podaniem dokładnych danych osobowych. Rolą życiorysu jest zachęcenie przyszłego pracodawcy do spotkania oraz pokazanie danej osoby z jak najlepszej strony. Dzięki temu Twoja aplikacja będzie przekonująca i wzbudzi zainteresowanie. Oczywiście powinieneś podkreślić zalety, lecz ich nie wyolbrzymiać, ponieważ większość osób rekrutujących doskonale wie, iż kandydaci przerysowują swoje umiejętności. Dlatego też często weryfikują takie informacje.

Nie tylko treść dokumentu odgrywa istotną rolę, ale także jego wygląd. Po prostu CV musi zrobić jak najlepsze wrażenie na pierwszy rzut oka. W tym celu zadbaj przede wszystkim o szatę graficzną, na którą składa się m.in.: wielkość i rodzaj czcionki, podkreślenie najważniejszych elementów oraz układ strony. Forma zapisu informacji zawartych w dokumencie musi być przejrzysta i czytelna. Co za tym idzie CV najlepiej napisać w formie punktów. Wygląd graficzny ma aż do tego stopnia istotny wpływ przy rekrutacji, iż dokumenty mało czytelne są po prostu automatycznie odrzucane.

Ważne jest, aby przy pisaniu CV podkreślić najważniejsze osiągnięcia zawodowe, które mogą się przydać się w na ubieganym stanowisku. Oprócz tego należy dokonać analizy umiejętności, a których przyszły pracodawca wymaga od kandydata. Tym sposobem łatwiej będziesz mógł napisać wymarzony życiorys.

Tagi: praca rozmowa kwalifikacyjna życiorys