Jak czytać ogłoszenia o pracę

Jak czytać ogłoszenia o pracę
fot. stefanolunardi/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Internet to obecnie wiele nowych możliwości, także w kwestii pracy. Metoda szukania pracy z wykorzystaniem Internetu stała się bardzo popularna. Duża zaletą tego sposobu jest po prostu wygoda i prostota. Wraz ze zwiększeniem się popytu na tą metodę, również wielkość podaży staje się do niego adekwatna. Obecnie w sieci znajduje się duża ilość ofert pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Solidny pracodawca wie dokładnie jak takie ogłoszenie ma wyglądać i z pewnością dokładnie określi każdy jego element. Po prostu dobrze sformułowane ogłoszenie w dużej mierze przyczynia się do znalezienia poszukiwanego pracownika.

Na dobre ogłoszenie, warte odpowiedzi składa się wiele elementów, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • nazwę i adres pracodawcy,
  • dokładne określenie wymagań pracodawcy,
  • szczegółowe dane kontaktowe.

Brak któregokolwiek elementu podważa wiarygodność ogłoszenia.

Należy pamiętać, aby zachować zdrowy rozsądek podczas przeglądania ogłoszeń. Nie należy brać poważnie ogłoszeń, w których ogłaszający się stwierdza, że jest to z "super posada z extra zarobkami".

W momencie gdy w ogłoszeniu brakuje nazwy pracodawcy, należy uważniej przyjrzeć się takiej publikacji. Jeśli firma korzysta z biura doradztwa personalnego, wtedy podana może być nazwa tego biura. Oprócz tego należy zdobyć więcej informacji dotyczących potencjalnego pracodawcy. Jednym ze sposobów jest zasięgnięcie informacji u pośrednika, z którego firma korzysta lub uzyskanie ich po przez "przewertowanie" zawartości strony internetowej firmy.

Ogłoszenie o pracy powinno zawierać nazwę i opis stanowiska, na które poszukiwany jest pracownik. Ta część ogłoszenia powinna być tak sformułowana, aby osoba czytająca potrafiła wyobrazić sobie na czym miałaby polegać przyszła praca. Treść powinna być napisana w sposób zrozumiały i czytelny. Oczywiście brak tego elementu ogłoszenia lub niewielka ilość informacji może zasygnalizować nam, że mamy do czynienia z oszustem.

Kolejnym istotnym składnikiem ogłoszenia jest podanie danych kontaktowych. W tej kwestii najlepiej by było, aby ogłoszenie zawierało kompletny adres pracodawcy i numer telefonu. W praktyce jednak firmy najczęściej podają adres e-mail, na który należy wysłać aplikację. Lecz i tu powinniśmy uważać, e-mail poważnej firmy zawiera w swej treści jej nazwę np. praca@nazwafirmy.pl. W momencie gdy w ogłoszeniu adres e-mail znajduje się na darmowym serwerze, ogłoszenie takie staje się mniej wiarygodne.

Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności pracodawcy, to możemy poszukać informacji na jego temat. Takim źródłem jest strona internetowa ogłaszającej się firmy. Znajdziemy tam informacje przydatne w podjęciu decyzji.

W takim sam sposób weryfikujemy ogłoszenia dotyczące pracy za granicą. Tu jednak należy szczególnie zachować ostrożność i skrupulatnie sprawdzić pracodawcę. Nigdy nie należy jechać w ciemno! Można skorzystać z serwisów internetowych, umożliwiających znalezienie listy nieuczciwych pośredników. Wystarczy poświęcić kilka minut na zweryfikowanie danych firmy i poszukanie w Internecie opinii na jej temat aby nie dać się oszukać. Po prostu nie warto przyjmować każdej oferty, lecz tylko taką która nie tylko przyniesie nam dochód, ale także satysfakcję.

Tagi: praca ogłoszenia oferty pracy