Historia Walentynek

Historia Walentynek
fot. bezikus/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Obchody święta zakochanych sięgają XIV wieku, kiedy to Brytyjczycy wprowadzili zwyczaj wysyłanie kartek ukochanej osobie. Tradycja ta przetrwała po dziś dzień, a co najważniejsze rozpowszechniła się niemal na całym świecie. W każdym z krajów obchodzących Walentynki robi się to swój charakterystyczny sposób. Oczywiście idea wszędzie jest ta sama: okazanie drugiej osobie miłości, przyjaźni oraz czułości.

Do najczęstszych "ceremoniałów" święta zakochanych należy: wysyłanie kartek, tzw. Walentynek, wręczanie kwiatów, wysyłanie życzeń po przez Internet czy komórkę, zakup prezentów w postaci np. czekoladek czy bielizny. W Polsce wszystkie te formy okazywania sobie uczuć mają miejsce. Najczęstszymi motywami-symbolami tego święta są serduszka, gołąbki, amorki itp. Życzenia walentynkowe można złożyć osobiście (to najmilsza forma), wysyłając kartkę pocztową, smsa, kartkę wirtualną, na GG, itp. Obecnie jednak Internet stał tym przeważającym medium będącym pośrednikiem między ludzkimi uczuciami. Poza tym zakochani obdarowują się prezentami lub spędzają miłe chwile w pięknych miejscach. A jak ten dzień wygląda na świecie? Na pewno po części podobnie, lecz niektóre formy obchodów mają wymiar typowo przyporządkowany do danego kraju. I tak:

  • we Francji - w tym kraju święto zakochanych zdobyło serca Francuzów znacznie wcześniej niż w Polsce. Obecnie stało się swego rodzaju świętem narodowym w trakcie, którego wszyscy zakochani okazują swoją miłość na wiele sposobów. Lecz we Francji o dziwo nie wysyła się kartek, ten zwyczaj został zastąpiony wysyłaniem bukietów kwiatów. Poza tym częstym prezentem walentynkowym jest romantyczna kolacja, piękna bielizna czy bilety do teatru.
  • we Włoszech, gdzie również zakochani świętują ten dzień na swój regionalny sposób. Jak wiadomo Włosi to bardzo kochliwy naród, dlatego też uwielbiają w tym dniu dostawać upominki właśnie w kolorze miłości, czyli czerwieni. Obecnie najczęściej 14 lutego otrzymuje się piękną i seksowną bieliznę, oczywiście czerwoną!
  • w Niemczech - nasi sąsiedzi posiadają podobnie jak Francuzi słabość do kwiatów. Tutaj walentynkowym symbolem jest właśnie czerwona róża, która jest wyrazem miłości. Poza tym Niemcy uwielbiają obdarowywać się w tym dniu...czekoladowymi i piernikowymi serduszkami. Ten naród kocha słodycze więc również czekoladki są stosownym prezentem walentynkowym. Oprócz tego kultywowany jest zwyczaj spędzania Walentynek podczas romantycznej kolacji.
  • w Anglii - w tym kraju tradycje świętowania sięgają XIV wieku, kiedy to zaczęto wysyłać sobie pierwsze kartki walentynkowe. Ponadto Brytyjczycy uwielbiają obdarowywać się kartonowymi serduchami, które zdobią postacie Romea i Julii.
  • w Stanach Zjednoczonych (USA) - Amerykanie uwielbiają w tym dniu wysyłać kartki i to nie tylko swojej drugiej połówce, ale również do przyjaciół bez względu na płeć. Poza tym społeczeństwo to ubóstwiają otrzymywać prezenty, dlatego też 14 lutego wszyscy bliscy sobie ludzie obdarowują się. Największą popularnością cieszą się oczywiście czekoladki w kształcie serca oraz tradycyjnie czerwone róże. W tym czasie amerykańskie sklepy zalewa fala walentynkowych gadżetów.
  • w Hiszpanii - wbrew pozorom, że Hiszpanie to gorący naród, ich uczucia w tym dniu wyraża się w dość przyziemny sposób. Nie kupują oni ani kwiatów, ani kartek, ani czekoladek. Więc co? Wybranki serca otrzymują bardziej praktyczne prezenty, np. sprzęt AGD.
  • w Japonii - troszkę jest na odwrót. To kobiety obdarowują swych mężczyzn prezentami. Najchętniej walentynkowymi podarkami są czekoladki. Poza tym podobnie jak w USA również i tutaj obdarowuje się również znajomych, przyjaciół czy współpracowników. Dopiero 13 marca w tzw. Biały Dzień, kobiety zostają docenione i otrzymują prezenty. Najczęściej są to uwielbiane przez kobiety słodycze oraz seksowna bielizna.

Tagi: walentynki