Historia dnia kobiet

Historia dnia kobiet
fot. HTeam/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Święto dnia kobiet zostało ustanowione jako święto państwowe na część i pamięć strajku kobiet 8 marca 1908 roku w Nowym Yorku. Strajkujące kobiety były pracownicami fabryki tekstylnej, które upominały się o równouprawnienie dla kobiet, a także o ulepszenie warunków pracy. Niestety właściciel tamtejszej fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące kobiety w jednym z pomieszczeń. Historia zakończyła się tragicznie! Z powodu gwałtownego pożaru zginęło 129 kobiet. 2 lata później dokładnie 8 marca w Kopenhadze ustanowiono Dzień Kobiet, który po raz pierwszy obchodzono w 1911 roku. Natomiast w prawie całej Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy świętowano 19 marca 1911 roku. Dzień tent

został ustanowiony z myślą o kobietach, które dzielnie walczyły o prawa dla słabszej płci. Walki kobiet miały na celu polepszenie warunków życia i pracy nie tylko dla siebie samych, ale również dla kobiet w przyszłości.

W Polsce święto popularyzowały władze PRL-u, szczególnie w miejscach pracy. W tamtym okresie nikt sobie nie wyobrażał tego dnia bez mężczyzny wręczającego kobiecie goździka lub tulipana. Dyrekcje zakładów pracy wręczały kobietom przysłowiowego kwiatka, pończochy lub czekolady. Lecz centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zlikwidowano w Polsce w 1993 r. przez premier Hannę Suchocką.

Zarówno kiedyś jak i obecnie właśnie w tym dniu w wielu państwach odbywają się manifestacje kobiet, które dopominają się o wyrównanie statusu kobiet i mężczyzn. Obecnie dzień ten nie jest już tak hucznie obchodzony, ale mężczyźni z miłą chęcią obdarowują swoje kobiety kwiatkami i drobnymi upominkami.

Tagi: dzień kobiet