Goa kurort zderzenia dwóch kultur

Goa kurort zderzenia dwóch kultur
fot. Pikoso.kz/Shutterstock

Goa jest niewielkim obszarem znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Indii. Jest to miejsce ciekawe przede wszystkim ze względu na bujną historię oraz walory przyrodnicze. Goa to zaledwie 3500km2 lądu, który przez wiele lat znajdował się pod władaniem Portugalii. Dopiero w roku 1961 kraj indyjski zdołał odzyskać zagarnięte mu terytorium. Przemiany historyczne, jakie odbywały się na tym terenie, mają ogromny wpływ na obecny stan kultury, architektury oraz obyczajowości prowincji Goa.

Stolicą stanu Goa jest Panadżi. Jest to miejscowość pełna zabytków, pochodzących z różnych okresów historycznych oraz architektonicznych. Panadżi jest więc gratką dla fascynatów różnorodności w budownictwie i kulturze różnorodnych krajów. Jednym z ważniejszych zabytków Panadżi jest kościół Niepokalanego Poczęcia, wykończony w stylu barokowym. Wybudowano go w 1541 roku. Kościół znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od wybrzeża, jego wieże miały być bowiem znakiem dla podróżników z Lizbony.

Poza budowlami sakralnymi miasto wypełnione jest także budynkami świeckimi, których wygląd wskazuje na Europejskie pochodzenie ich architektów. Wiele jest tutaj willi w stylu iberyjskim z przepięknymi werandami i ogrodami wokół. Najpiękniejsze domostwa oglądać można w starej dzielnicy wilii zwanej Fountanahas, w której wyglądzie nie trudno dopatrzyć się wpływów kultury europejskiej. Większość will posiada jasno kolorowe odcienie fasad, żółte, zielone lub różowe. Szczególną uwagę zwracają w nich żelazne balustrady na balkonach oraz poręcze.

W Goa panują także portugalskie zasady obyczajowe. W porze sjesty zamknięte są wszystkie sklepy i inne miejsca. Turyści niestety muszą przystosować się do panujących tu reguł.

Inny klimat panuje natomiast w drugim co do wielkości mieście regionu Goa, Margao. Jest to miasto typowo handlowe, przystosowane do przyjęcia wielu turystów, którzy będą pozostawiać w nim spore pieniądze. W Margao znajduje się największe targowisko w całym stanie Goa. Jest to miejsce wymiany nieograniczonych ilości towarów. Różnorodność jaką można spotkać w tym miejscu zachwyca, ale również przytłacza europejskich turystów.

Tradycyjni turyści rzadko zbaczają z typowych tras, przygotowanych dla przybyszów ze wszystkich stron świata. Aby zapoznać się lepiej z kulturą mieszkańców stanu Goa, należy jednak udać się na prowincję i tam obserwować powolne życie tubylców. W mniejszych miejscowościach można zaobserwować więcej wpływów, a może pozostałości kultury indyjskiej. Na wsiach widać wyraźnie współistnienie dwóch kultur w tutejszej architekturze.

Jako kurort Goa ma do zaoferowania przepiękne, piaszczyste plaże, świetnie wyposażone sprzętu do wypoczynku aktywnego, np. uprawiania sportów wodnych. Turystów przyciąga także zawsze ciepła i słoneczna pogoda.

Tagi: goa indie panadżi fountanahas margao