Farby lateksowe - gdzie znajdą zastosowanie?

Farby lateksowe - gdzie znajdą zastosowanie?

Podczas planowania remontów i malowania, nasz wybór coraz częściej pada na farby lateksowe. Skąd wynika ta popularność? Czym się wyróżniają i gdzie je wykorzystać?

Właściwości farby lateksowej

Farba lateksowa to farba wodorozcieńczalna, nie posiada przykrego zapachu i jest przyjazna dla środowiska. Charakteryzuje się dużą zawartością żywic w swoim składzie. Dzięki temu przekłada się na wiele pożądanych właściwości:

  • wysokie krycie
  • odporność na wielokrotne zmywanie i szorowanie
  • szybkie schnięcie
  • powłoka paroprzepuszczalna (zapobiega powstawaniu mikroorganizmów, np. pleśni)

Warto zaznaczyć, że zarówno przy wyborze innych materiałów budowlanych, jak i farby, należy zwrócić uwagę na informację o normach europejskich, które dla tego typu farb mieszczą się w zakresie PN-EN 133300 i PN-92/C81517.

Farba lateksowa - do jakich pomieszczeń?

Wybór farby jest ważną kwestią w procesie przygotowań do prac malarskich. Dobra farba to gwarancja tego, że nasze malowanie zachowa świeżość na dłużej. Farby lateksowe są przeznaczone do pomieszczeń narażonych na szczególną wilgoć i duże zabrudzenia (np. kuchnia, łazienka, pokój dziecięcy). Doskonale sprawdzają się także do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów. Dokładnie pokrywa takie podłoża budowlane, jak: tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, płyty gipsowo-kartonowe (suche tynki). Można zatem powiedzieć, że jeżeli sięgamy po wysokiej jakości farbę - jak Jedynka Deco & Protect Zmywalna - przeznaczenie farby lateksowej jest wszechstronne i możemy użyć jej do malowania niemal każdego pomieszczenia.

Farba z połyskiem czy bez? Satyna, półmat, mat

Zadowalający efekt to nie tylko dbałość wykonania, ale też styl, który warunkują takie cechy produktu jak matowość lub połysk. Stopień połysku jest istotny, jeżeli zależy nam na dopasowaniu do całej aranżacji wnętrza - nowoczesnej lub tradycyjnej - a dodatkowo ma wpływ na optyczną redukcję niedoskonałości ścian. Farba lateksowa występuje w trzech wersjach połysku - może być satynowa, półmatowa i matowa. Największe wymagania dotyczące nawierzchni ma wykończenie satynowe. Wymaga idealnie gładkiej nawierzchni, ponieważ każde pęknięcie lub ubytek zostanie wyeksponowany. Inaczej wygląda sytuacja z połyskiem półmatowym i matowym. Przy wykorzystaniu tego typu wykończenia margines błędu stanu powierzchni jest przesunięty. Farby lateksowe półmatowe i matowe, dzięki właściwościom pochłaniania wiązek światła, skutecznie maskują małe niedoskonałości na suficie i ścianach.

www.farbyjedynka.pl

Tagi: farby lateksowe