Eliksir miłości, czyli czym pachnie kobieta

Eliksir miłości, czyli czym pachnie kobieta

„Pani pachnie jak tuberozy. To nastraja i to podnieca. A ja lubię tuman narkozy, A najbardziej – gdy jest kobieca…” pisał Julian Tuwim, prawdopodobnie o ukochanej Stefanii, choć w młodości był bardzo kochliwy i niejedna panna zawróciła mu w głowie. Wystarczy subtelna nuta zapachu na kobiecym ciele, która intryguje, przyciąga i wzbudza pożądanie, by mężczyzna szukał jej właścicielki. W pachnidłach przeznaczonych dla pań można znaleźć nie tylko aromaty znanych owoców i kwiatów, ale również mniej spotykane substancje, których już same nazwy brzmią egzotycznie…

„Mandarynki i pomarańcze, pomarańcze i mandarynki”

Cytrusowe zapachy kojarzą się z orzeźwieniem i oczyszczeniem. Olejki eteryczne z liści, skórki czy miąższu owoców cytrusowych dodaje się do damskich zapachów, by kompozycję uczynić lżejszą i bardziej świeżą. Aromaty limonki, bergamotki, czerwonej pomarańczy, cytryny czy mandarynki dodają energii i działają pobudzająco, także na nasz mózg. Ich dobroczynne działanie na ludzki umysł udowodnili naukowcy przeprowadzający badania dla producenta perfum z Japonii. Kwaskowe zapachy cytrusów wpływają na zwiększenie koncentracji i polepszenie zdolności poznawczych. Perfumy, w których dominuje nuta cytrusowa zwykle przeznaczone są dla aktywnych kobiet, które pragną czuć się świeżo, także po wysiłku fizycznym. Pojawiają się najczęściej w nucie głowy, rzadziej serca. Są intensywne, ale szybko się ulatniają.

Gdy w sercu kwiaty, w brzuchu motyle

Charakterystyczne dla damskich kompozycji zapachowych, nuty kwiatowe, pojawiają się również w męskich perfumach, przede wszystkim ze względu na ich pociągające, słodkie aromaty. Woń fiołka, ulotna i specyficzna, czy nieco ostra nuta aksamitki głęboko wpadają w pamięć, tak, że wystarczy o nich pomyśleć, by mózg sobie je przypomniał. Perfumy i zapachy potęgują odbierane przez nas wrażenia, dlatego tak silnie wpływają na stan emocjonalny. Bardzo często ludzi, sytuacje czy zdarzenia rozpoznajemy po zapachu i z nim kojarzymy. Dlaczego? Bowiem zmysł węchu towarzyszy nam od narodzin. Działa niezależnie od naszej woli, i nawet gdy śpimy nasz mózg odbiera sygnały węchowe. Zdarza się, że nie pamiętamy, co miał na sobie nasz ukochany na pierwszej randce, ale doskonale rozpoznajemy zapach, który mu wtedy towarzyszył. Wielokrotnie wybrane perfumy damskie z Tagomago, jak wyznają blogerki, podsyciły namiętność i ośmieliły ich partnerów. Choć mają po kilkanaście różnych flakonów, to tylko jedne upodobali sobie ich mężczyźni.

W miłosnym uniesieniu wanilii

Na akord bazowy perfum składają się substancje, które uwalniają się najwolniej. Czasem ich woń czujemy dopiero po kilku dniach, dlatego są tak ważnym składnikiem kompozycji zapachowych. Ich właściwości sprawiają, że wpływają na nasz stan emocjonalny nawet, gdy ich nie czujemy. Dzięki temu tak często kojarzymy pierwszą randkę z wanilią, drzewem sandałowym czy cynamonem. Intensywnym przyprawowym aromatom w najlepszych perfumach towarzyszą naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego, które utrwalają zapach. Do nich należą piżmo, czyli wydzielina z gruczołów piżmowca, cywet – podobna substancja, bogata w feromony, ambra czy kastoreum.

A pod tym adresem znajdziesz także ciekawe fakty oraz mity na temat perfum, warto zajrzeć: http://www.polskieszafiarki.pl/newsy/najwa%C5%BCniejsze-fakty-i-mity-na-temat-perfum

Tagi: perfumy