Ekoturystyka - szanse i wyzwania

Ekoturystyka - szanse i wyzwania
fot. Subbotina Anna/Shutterstock

Coraz bardziej popularna staje się w Polsce turystyka ekologiczna, zwana w skrócie ekoturystyką. Jej głównym celem jest promowanie turystyki oraz rekreacji, połączonych z dbałością o środowisko naturalne. W przypadku ekoturystyki podstawą zaplecza turystycznego są nie tyle dobre hotele, bary i restauracje, lecz przede wszystkim – bogactwa naturalne: czyste rzeki i jeziora, czyste lasy, rześkie powietrze. Dzięki ekoturystyce można promować turystykę dbając i chroniąc jednocześnie zasoby przyrodnicze oraz kulturowe i krajobrazowe danego regionu. Ważnym celem ekoturystyki jest zbliżenie człowieka do natury. Choć sama ekoturystyka jest u nas zjawiskiem stosunkowo nowym i bywa różnie definiowana, można wymienić jej najbardziej charakterystyczne cechy. Oto i one:

  • ekoturystyka polega między innymi na aktywnym zwiedzaniu obszarów, które są wyjątkowo cenne pod względem zarówno przyrodniczym, jak i kulturowym. Co bardzo ważne – człowiek przemieszcza się w tym przypadku z jednego miejsca do drugiego korzystając z ekologicznych środków transportów, takich jak kajak, rower bądź też własne nogi.
  • ekoturystyka jest strażniczką najważniejszych ekosystemów przyrodniczych oraz odrębności kulturowych występujących wśród lokalnej społeczności,
  • ekoturystyka polega na świadomej wędrówce po obszarach wartościowych pod względem przyrodniczym, która nie ingeruje w miejscowe środowisko oraz nie wpływa na miejscowy krajobraz.

Choć sama ekoturystyka jest zjawiskiem dość młodym i wymaga jeszcze wielu badań oraz opracowań, już udało się wyróżnić jej trzy podstawowe formy. Wyróżniono zatem:

  • ekoturystykę poznawczą – jest ona ukierunkowana przede wszystkim na indywidualne poznawanie określonych form i zjawisk przyrodniczych, co bardzo często wymaga od turysty określonego poziomu wiedzy,
  • ekoturystykę kontemplacyjną – tutaj głównym celem jest wypoczynek połączony z doznawaniem bliskiego kontaktu z naturą,
  • ekoturystykę samorealizującą – ten nurt ekoturystyki ukierunkowany jest przede wszystkim na samodzielne sprawdzenie swoich możliwości: psychicznych i fizycznych w trudnych, a czasami nawet ekstremalnych warunkach naturalnych.

Dla ekologów ekoturystyka jest zjawiskiem pozytywnym i dobrze przyjmowanym. Obrońcy środowiska naturalnego wychodzą bowiem z założenia, że aby coś chronić (w tym przypadku przyrodę), trzeba to najpierw poznać, zrozumieć i pokochać. Tym celom między innymi ma służyć ekoturystyka. Turyści poznając przyrodę podczas swych wakacyjnych wędrówek, są w stanie lepiej ją chronić. W ten sposób rozwój ekoturystyki może być ogromnym krokiem do przodu, jeśli chodzi o szeroko rozumianą ideę ekorozwoju. Ekoturystyka bowiem ma ogromną rolę, i to nie tylko poznawczą. Ona uczy, wychowuje, uświadamia. Uczy zwykłego mieszczucha obcowania z naturą i doceniania jej. Ekoturystyka wbrew obawom niektórych, wcale nie musi łączyć się z ograniczaniem ilości turystów w najcenniejszych pod względem przyrodniczym regionach. Z ekoturystyką wcale nie musi łączyć się obniżenie jakości świadczonych usług turystycznych. Nie musi być też powiązany z dodatkowymi kosztami. Jej podstawową zasadą jest przede wszystkim dbałość o środowisko – a to wymaga przede wszystkim odpowiedniej edukacji ekologicznej oraz zrozumienia dla świata przyrody.

Tagi: ekoturystyka turystyka ekologiczna