Edukacyjna rola telewizji

Edukacyjna rola telewizji

Od wielu lat pokutuje przeświadczenie, że telewizja to zło wcielone. Oczywiście, istnieje wiele programów, w których agresja i przemoc są na porządku dziennym. Nie oznacza to jednak, że oglądnie telewizji jest kompletnie bezwartościowe. Istnieje szereg powodów, które potwierdzają, że prawidłowe korzystanie z tego dobrodziejstwa pozwala nie tylko miło spędzić czas wolny, ale także ma wartość edukacyjną.

Telewizja sprzyja zainteresowaniom i poszerzaniu horyzontów

W ciągu ostatnich dekad telewizja bardzo ewoluowała. Obok stacji, które wyspecjalizowały się w emitowaniu programów i seriali, których głównym zadaniem było dostarczanie widzowi rozrywki, pojawiły się także te, których celem stało się edukowanie. Programy popularno-naukowe, bo o nich mowa, z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie. Przygotowywane przez ekspertów z danych dziedzin i prezentowane widzowi w przystępnej formie audiowizualnej mogą nie tylko rozbudzać w nich nowe zainteresowanie, ale także przyczynić się do poszerzenia horyzontów. Zwłaszcza to drugie jest bardzo ważne, bo na co dzień wiele osób zamyka się tylko w branży, w której się zajmuje na co dzień zapominając o innych. Wpływ na to ma także czynnik ekonomiczny. Niewielu Polaków może pozwolić sobie na podróż w najodleglejsze zakątki globu. Z telewizją mają szansę zobaczyć je i poznać bez wychodzenia z domu.

Telewizja może zachęcić dzieci do nauki

Telewizja sprzyja nie tylko rozwojowi zainteresowań, ale także edukacji dzieci. Brzmi niekonwencjonalnie? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd i pozwala maluchom spędzać zbyt wiele czasu przed telewizorem bez nadzoru. A podobnie jak w przypadku dorosłych, telewizja może sprzyjać edukacji maluchów. Kanały takie jak MiniMini+ czy Da Vinci Learning bogate są magazyny i bajki, które nie dość, że bawią dzieci to jeszcze je czegoś uczą. Przykładem są dziecięce programy na temat fizyki, chemii czy biologii lub reportaże z podróży. Jeśli w domu jest mały telewidz warto zdecydować się na pakiet telewizji u takich operatorów jak Telewizja Światłowodowa. Dlaczego? Zapewni to nie tylko możliwość oglądania wielu kanałów dziecięcych, ale też skorzystanie z takich dogodności jak domowe nagrywanie ulubionych audycji czy nagrywanie serii (np. bajek), które emitowane są w niekorzystnych godzinach, a także zatrzymywanie w dowolnych momentach audycji czy oglądanie wstecz.

Telewizja pozwala się odprężyć

Pomimo swoich walorów edukacyjnych telewizja to przede wszystkim rozrywka. Warto z niej korzystać mądrze, bo jak się okazuje jest świetnym sposobem na odprężenie się. A dobry odpoczynek korzystnie wpływa na późniejszą pracę lub naukę. Idealnym rozwiązaniem jest więc, zwłaszcza w tygodniu pracującym, wybieranie lekkich produkcji, o charakterze lifestylowym lub informacyjnym. Bardzo istotny jest też czas spędzany przed telewizorem. Ważne by oglądanie telewizji nie odbywało się kosztem godzin snu.

Tagi: telewizja edukacja