Dlaczego warto mieć psa?

Dlaczego warto mieć psa?

Bardzo często zdarza się, że dziecko prosi nas, by wziąć do domu psa lub kota. Wielu rodziców odmawia dziecku tłumacząc się różnymi powodami.

Badania wykazują, że dzieci wychowujące się w otoczeniu zwierząt rzadziej zapadają na choroby dróg oddechowych i różne inne infekcje. Posiadanie zwierzaka, a zwłaszcza psa, dodaje dziecku pewności siebie, wiary we własne siły, kształtuje jego charakter. Odpowiedzialność za psa sprawia, że dziecko czuje się ważne, gdyż od niego zależy komfort zwierzęcia.

Posiadanie psa to zachęta do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia dla całej rodziny. Dzięki psu spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, a to z kolei bardzo korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka.

Opieka nad zwierzęciem uczy dziecko obowiązkowości i samodzielności. Dziecko staje się też bardziej zdyscyplinowane, konieczność regularnych spacerów z psem przyzwyczaja dziecko do przestrzegania rozkładu dnia.

Osoby, które posiadają w domu psa są mniej narażone na stres. Kontakt ze zwierzęciem uspokaja, oddala wszelkie lęki. Głaskanie miękkiego futerka obniża ciśnienie krwi i wzmacnia serce i układ naczyniowo–sercowy. Kontakt z psem doskonale wpływa też na układ nerwowy.

Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. To zwierzę kocha bezinteresownie. Dziecko czuje się kochane, potrzebne i uczy się odwzajemniać uczucie. Dzięki temu w przyszłości, w dorosłym życiu będzie potrafiło obdarzać prawdziwym uczuciem inne bliskie osoby. Wspólna opieka nad psem zbliża też członków rodziny, wzmacnia więzi rodzinne.

Kontakt z psem uczy dziecko komunikacji z innymi ludźmi. Spacery z psem to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów z rówieśnikami.

Obecność psa w domu pomaga przełamać lęk i nieśmiałość. Dziecko staje się bardziej odważne, zapomina o swoich lękach. W obecności pupila nie boi się wyjść samo na podwórko.

O czym trzeba pamiętać?

Pamiętajmy jednak, by decyzja o przyjęciu psa pod swój dach była starannie przemyślana. Zanim weźmiemy psa do domu, upewnijmy się, czy dziecko nie jest uczulone na sierść. Trzeba też skompletować wyprawkę dla psa, kupić smycz, obrożę, legowisko, miski na karmę i na wodę, zabawki dla psa. Wyboru akcesoriów warto dokonać wspólnie z dzieckiem.

Gdy już zwierzę znajdzie się w naszym domu, pamiętajmy o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu zwierzęcia. Starannie wybierajmy też karmę dla psa. Pamiętajmy, by kupować karmy dla psów najlepszej jakości. Takie karmy kupimy w sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

Tagi: pies