Dieta South Beach - główne założenia

Dieta South Beach inaczej zwana dietą Plaż Południa. Jej pomysłodawcą był amerykański kardiolog - Arthur Agatson. Przez dietetyków uważana jest raczej jako sposób codziennego odżywiania się niż standardowa dieta. Co jest więc głównym założeniem South Beach? Po prostu należy wyeliminować wysoko przetworzone węglowodany, czyli wyroby mączne np. makarony oraz tłuszcze nasycone. Wszystko to ma na celu nie ograniczanie spożycia ilości posiłków, lecz propagowanie zdrowego jedzenia. Należy spożywać przede wszystkim produkty zawierające białko, węglowodany złożone oraz tłuszcze nienasycone. South Beach to dieta, która nie zmusza do liczenia kalorii, lecz należy spożywać tylko wybrane, czyli zdrowe produkty.

Stosując tę dietę musisz przestrzegać trzech faz, które przyczyniają się do skuteczności jej działania:

  • I Faza – trwa 2 tygodnie i jest to faza, która wymaga od osoby ją stosującej sporo dyscypliny. Przede wszystkim ten etap polega na rezygnacji ze spożycia słodyczy, pieczywa, owoców czy ziemniaków.
  • II Faza - nie ma określonego czasu jej trwania, po prostu musisz indywidualnie dopasować ten etap do siebie. Czym się różni od I fazy? W tym czasie możesz spożywać inne zalecane produkty, np. owoce.
  • III Faza – organizm przeszedł przemianę, oczywiście na lepsze. Zaczyna się prowadzić zdrowy tryb życia, który przekłada się na utratę zbędnych kilogramów.

Oczywiście nie każdy może stosować dietę South Beach, gdyż stan zdrowia może na to nie pozwolić. Do grona tych osób zaliczamy:

  • Osoby z hipoglikemią, czyli obniżonym poziomem cukru we krwi,
  • Osoby chorujące na cukrzycę, gdyż dieta w połączeniu z lekami może przyczynić się do dużego spadku poziomu glukozy,
  • Osoby z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Lecz w tym przypadku osoby takie powinny po prostu ograniczyć spożycie jajek, których w menu diety jest sporo, a zastąpić je np. spożyciem ryb czy drobiu.

Tagi: zdrowe odżywianie zdrowa dieta