Czy i jak często korzystamy z usług pomocy domowych?

Czy i jak często korzystamy z usług pomocy domowych?

Z pewnością to znasz – po pracy trzeba odebrać dzieci z przedszkola lub szkoły, zrobić obiad, wstawić pranie… Przed świętami przydałoby się umyć okna, wytrzepać dywany i wyprać zestaw wypoczynkowy. Dużo tego, prawda? Właśnie dlatego coraz chętniej zatrudniamy gospodynie domowe.

Gospodyni domowa – wsparcie (nie tylko) w kryzysowych sytuacjach

Współcześnie na zatrudnienie pomocy domowej mogą pozwolić sobie nie tylko osoby zamożne – stać na to również rodziny o średnich dochodach. To wynik dużej konkurencji, i co za tym idzie, obniżenia rynkowych stawek, choć nie tylko. Dziś większość kobiet rozwija się zawodowo. Praca pochłania im co najmniej 8 godzin dziennie, a to oznacza, że na prowadzenie domu zwyczajnie nie mają czasu. W takiej sytuacji zatrudnienie gosposi to nie luksus, ale konieczność.

Mimo że koszt nawiązania współpracy z gospodynią domową nie jest wysoki, nie wszyscy decydują się na stałą współpracę. Dlaczego? Wiele zależy od potrzeb zainteresowanych – pomoce domowe są na tyle elastyczne, że mogą pracować zarówno przez 5 dni w tygodniu, jak i sporadycznie, np. wówczas, gdy trzeba zrobić wiosenne porządki.

Jak często korzystamy z pomocy gosposi?

W zależności od wielkości mieszkania i ilości pracy do wykonania, najczęściej pomoce domowe pracują:

  • Codziennie (5–6 dni w tygodniu). Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które intensywnie pracują i mają dzieci. Wówczas pomoc domowa nie tylko dba o czystość mieszkania, lecz również robi zakupy i przygotowuje obiad.
  • Raz lub dwa razy w tygodniu. To opcja, którą wybierają oszczędni właściciele lub tacy, którzy większość tygodnia przebywają poza domem. W takiej sytuacji pomoc domowa jest w stanie uporać się z posprzątaniem mieszkania w ciągu kilku godzin.
  • Raz w miesiącu. Niektóre pomoce domowe pod danym adresem bywają tylko raz w miesiącu. Na takie rozwiązanie decydują się właściciele mieszkań, którzy są w stanie systematycznie utrzymywać porządek, ale potrzebują wsparcia w cięższych pracach, np. mycie okien czy trzepanie dywanów.
  • Przed świętami. Pomoce domowe mają najwięcej pracy tuż przed świętami. Poza stałymi klientami, odwiedzają również domy osób, który zależy na gruntownych porządkach właśnie przed świętami. Niektóre gospodynie dodatkowo zarabiają, przygotowując świąteczne potrawy w mieszkaniach swoich pracodawców.

Sprzątanie w Warszawie lub Gdańsku? Miejscowość nie ma znaczenia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu domu, to wystarczy, że uzgodnisz warunki współpracy z wybraną pomocą domową. A gdzie takiej szukać?

Gdzie szukać uczciwej pomocy domowej?

Na rynku działa wiele firm sprzątających, ale nie wszyscy zainteresowani korzystają z ich usług. Dlaczego? Gospodyni domowa z ogłoszenia jest tańsza, a dodatkowo bardziej elastyczna niż firma, z którą trzeba uzgadniać każdy szczegół. Jeżeli zależy Ci na zatrudnieniu właśnie gospodyni, która kompleksowo lub sporadycznie wspomoże Cię w prowadzeniu domu, to pozostaje przejrzeć oferty opublikowane na portalach ogłoszeniowych. Jaki serwis wybrać?

Wśród specjalistycznych serwisów ogłoszeniowych gromadzących oferty prywatnych pomocy domowych wyróżnia się ten: www.pomocedomowe.pl. Dlaczego? Pracownicy tego serwisu weryfikują każdą osobę świadczącą pomoc w prowadzeniu domu, a także potwierdzają wystawione jej referencje. Jako osoba poszukująca dobrej i uczciwej gospodyni, masz zatem pewność, że wybrana osoba jest godna zaufania.

Tagi: pomoc domowa