Coworking

Coworking
fot. maverick_infanta/shutterstock.com

Jak większość z nas wie telepraca polega na wykonywaniu swoich obowiązków po za siedzibą firmy. Jest to doskonała alternatywa dla osób które pracują dla siebie wykonując zlecenia dla wielu pracodawców. Ale i nie tylko. To ciekawa propozycja dla osób niepełnosprawnych które zwykle mają problemy z przemieszczaniem się pomiędzy miejscem pracy a siedzibą firmy. Z takiej możliwości wykonywania obowiązków cieszą się również młode matki które w pracy mogą mieć pod swoimi skrzydłami niedawno narodzone dziecko. Jednak pojawiają się również wady takiej formy zatrudnienia. Największą z nich wydaje się być izolacja od świata. Pracując na co dzień w domu nie mamy bowiem kontaktu z innymi pracownikami firmy. Z biegiem czasu sytuacja taka staje się dla wielu telepracowników bardzo uciążliwa. Naprzeciw takich osób wychodzą firmy proponujące swoje placówki w których można wynająć na kilka godzin biurko i spokojnie pracować. Mamy do wyboru osobne pomieszczenie bądź też pracę wśród innych klientów firmy.

Wspólna praca nosi nazwę coworkingu i przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych.

Spotkania na wspólną pracę i nauczanie zapoczątkowali amerykańscy studenci. Zdobywa ona w Polsce co raz większą popularność. Lubiana jest przede wszystkim przez osoby wykonujące wolne zawody- freelancerów oraz telepracowników. Do wspólnej pracy wynajmują oni najczęściej przeznaczone do tego biura czy też kawiarnie. Istnieje bardzo wiele zalet tego typu pracy. Po pierwsze mamy kontakt z innymi ludźmi. Najczęściej wśród nich znajdują się osoby o bogatym doświadczeniu w różnych dziedzinach. Łatwo więc natknąć się na kogoś o podobnych problemach i zainteresowaniach które we dwójkę łatwiej rozwiązać. Zaletą jest też możliwość zdobycia nowych kontaktów, niejednokrotnie lepszej pracy czy też dodatkowych zleceń.

A jak na taką formę spogląda się z punktu widzenia telepracy? Nie ma żadnych przeciwwskazań bowiem definicja jasno określa że praca jest wykonywana po za siedzibą firmy. Nie ma więc dla pracodawcy znaczenia czy ten wykonuje ją w domu czy też woli zapłacić za wynajęcie odpowiedniego miejsca w którym według niego dużo lepiej się pracuje. Miejsca do coworkingu są często bardzo dobrze wyposażone i zapewniają swobodny dostęp do Internetu. Ceny wahają się w granicach kilku-kilkunastu złotych za godzinę. Na dłuższą metę wydaje się to rozwiązaniem nieopłacalnym dla telepracowników ale raz na jakiś czas warto się zdecydować na pracę w takich właśnie warunkach. Nic bowiem, nawet najnowocześniejsze technologie zapewniające transmisje wideo nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Zasady pracy nie zostaną złamane, a poprawa nastroju i nowe siły do pracy są gwarantowane.

Tagi: praca telepraca coworking