Cera trądzikowa - leczenie trądziku

Trądzik to choroba związana z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Trądzik jest schorzeniem opisywanym już w starożytności np. przez Arystotelesa. Trądzik może występować na twarzy, klatce piersiowej czy plecach, a więc wszędzie tam gdzie nagromadzone są gruczoły łojowe. Zdarza się jednak, że zmianami objęte są również pachy, pośladki, szyja a nawet kończyny.

Występowanie trądziku uzależnione jest od kilku czynników. Jednym z nich jest system hormonalny. Androgeny, które są główną pochodną testosteronu stymulują produkcję gruczołów łojowych. Bakterie występujące w głębiej położonych częściach mieszka włosowego, rozkładając kwasy tłuszczowe łoju zakłócają  proces rogowacenia naskórka powodując stany zapalne. Nie bez znaczenia są również skłonności przenoszone w genach. Od dawna wiadomo, że niektórzy mają większe predyspozycje do cery trądzikowej. Bardzo ważna jest także praca gruczołów potowych. Pot miesza się z łojem przez co wolniej paruje z organizm co stwarza dobre środowisku do rozwoju bakterii.

Trądzik objawia się na kilka sposobów

Mogą to być:

 • zaskórniki mające formę otwartą lub zamknięta,
 • krosty,
 • grudki,
 • wypryski,
 • ropnie
 • nacieki zapalne.

Wyróżnia się kilka postaci trądziku

Trądzik zaskórnikowy to zmiany zapalne w postaci woreczków wypełnionych tłuszczem i keratyną. Mogą mieć postać zamkniętą wtedy przypominają grudki częstą z białą plamką na szczycie, lub otwarte, czyli wyraźnie widoczne na skórze czarne punkty.

Trądzik grudkowo-krostkowy to czerwone grudki lub krostki ustępujące bez pozostawiania śladów. Trądzik ropowiczy to guzy i cysty wypełnione ropą, po których pozostają blizny. Jest to najcięższa postać choroby, która dotyczy 1% kobiet i 3% mężczyzn.

Trądzik skupiony to głębokie nacieki i torbiele ropne, zlewające się. Po zagojeniu wykwitów pozostają blizny.

Trądzik piorunujący występuje wyłącznie u młodych mężczyzn, towarzyszą mu objawy krwotoczne, bóle stawów i gorączka.

Ponadto trądzik może dawać różne inne zmiany skórne wywołane przez konkretny czynnik, po usunięciu którego zmiany ustępują, są to tzw. zmiany trądzikowe. Przykładek trądziku wywołanego może być trądzik u niemowląt. U kobiet może wystąpić trądzik przedmenstruacyjny  lub androgenowy pojawiający się kilka tygodni po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Cierpi na niego około 80% osób w wieku 12-24 lata. Występuje także coraz częściej u osób powyżej 30 roku życia. Nieleczony może pozostawić blizny i przebarwienia.

Leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci, nasilenia oraz lokalizacji wykwitów. Do usuwania zaskórników najlepiej nadają się miejscowe preparaty kwasu retinowego (pochodna witaminy A). Normalizuje on nieprawidłowe rogowacenie. W usuwaniu zaskórników pomocny jest również kwas salicylowy w stężeniu od 0,5 do 5 %. Łagodną postać trądziku można leczyć przy użyciu środków przeciwbakteryjnych, ciężką postać leczy się antybiotykami. Pomocny w leczeniu jest:

 • aloes,
 • kwas mlekowy,
 • kwas cytrynowy,
 • żeń-szeń,
 • wyciąg z rumianku.

Tagi: trądzik leczenie trądziku cera trądzikowa zmiany trądzikowe