Budapeszt atrakcje miasta przedzielonego rzeką

Budapeszt atrakcje miasta przedzielonego rzeką
fot. waku/Shutterstock

Państwo Węgierskie może poszczycić się jednym z najpiękniejszych stolic Europy Środkowej. Zauważalne jest to także jeśli spojrzy się na, wciąż zwiększające się liczby turystów, chętnych do odwiedzenia Budapesztu. Jest to miejsce wyjątkowe, którego historia wpłynęła na jego wygląd i ukształtowała jego walory architektoniczne, które obecnie możemy podziwiać. Przez wieki Budapeszt stanowiły dwa odrębne miasta - Buda i Peszt. Buda niemal od czasów starożytnych była miejscem pełniącym rolę stolicy kraju. W mieście tym, od 1350 roku urzędowali królowie i władcy kraju. Peszt natomiast był miastem handlowo-rzemieślniczym, wciąż podwyższającym swoje znaczenie dla gospodarki całego kraju oraz bogacącym się. W roku 1767 zbudowano pierwszy most przez Dunaj, łącząc w ten sposób dwa wielkie miasta. Jednak dopiero w 1872 roku Buda i Peszt zostały oficjalnie jednym miastem i stolicą Węgier.

Buda znajduje się na prawym brzegu Dunaju. Jest to część górzysta. Ta część miasta położona jest na trzech górach: Gellerta, Janoshegy, Zamkowa. Charakterystyczną cechą urbanistyczną Budy jest istnienie tu bardzo spadzistych i wysoko położonych uliczek. Peszt leżący na lewym brzegu rzeki, wygląda pod tym względem zupełnie inaczej. Tu położenie uliczek wyznaczono promieniście, tworząc półkoliste arterie. Obecnie obie części miasta połączone są sześcioma mostami drogowymi i dwoma kolejowymi.

Centrum miasta umiejscowione jest pomiędzy mostami Małgorzaty oraz Petőfiego, w obrębie tzw. Wielkich Bulwarów. W tych okolicach mieści się także najwięcej atrakcji turystycznych stolicy Węgier. Punktem centralnym, od którego najczęściej rozpoczyna się zwiedzanie Budapesztu to plac Deák tér. Niedaleko tego miejsca znajduje się jeden z ważniejszych zabytków, czyli bazylika św. Stefana. Blisko stąd także do Wielkiej Synagogi oraz reprezentacyjnej uliczki miasta, zabytkowej Váci i budynku Parlamentu. Od wspomnianego powyżej placu wiedzie aleja Andrássyego. Udając się w tym kierunku z łatwością znajdziemy inne ciekawe dla turystów miejsca. Znajduje się tam plac Milenijnego, na którym stoją budynki słynnych muzeów, wypełnione zabytkami kultury, sztuki i obyczajowości minionych lat, związanych z Budapesztem. Wędrując dalej trafimy do Lasku Miejskiego, znakomicie przygotowanego do odwiedzania przez turystów.

Budapeszt jest także miastem niekończących się zabaw nocnych. Do dyspozycji żądnych wrażeń gości, jest wiele klubów, kafejek oraz pubów. Te, które zalicza się do najbardziej popularnych i najmodniejszych znaleźć można na placu Liszta. Miejscem najbardziej turystycznym, w którym na każdym kroku odnajdziemy zachęcającą do odwiedzenia knajpkę, jest Góra Zamkowa i jej uliczki.

Tagi: budapeszt węgry dunaj