Bolą mnie oczy - czy to może być zaćma?

Bolą mnie oczy - czy to może być zaćma?

Wraz z wiekiem często psuje się wzrok. Dla wielu z nas normalne są coraz częstsze wizyty u okulisty, wymiany okularów na nowe i posiadanie oddzielnej pary na niemal każdą okazję. Co jednak, gdy pojawia się ból oczu, swędzenie i łzawienie, gorsze widzenie kolorów, a zmiana okularów na nowe nie pomaga? To może być zaćma.

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu. W zdrowym oku mamy naturalną soczewkę, która przepuszcza światło do wnętrza oka. Jeżeli dociera go odpowiednia ilość, to twój wzrok jest ostry i wyraźny. Gdy trapi cię zaćma, soczewka staje się coraz bardziej mętna. Do oka dociera coraz mniej światła, a widzenie się pogarsza aż do momentu, kiedy zaczyna uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Występują również inne objawy, po których możesz rozpoznać tę chorobę:

  • wysoka wrażliwość na światło,
  • gorsze widzenie kolorów,
  • łzawienie i swędzenie oczu,
  • wrażenie niedostatecznej mocy okularów,
  • ból oczu.

Gdy tylko uznasz, że zaćma to może być też twój problem, czym prędzej umów się na wizytę u okulisty. Jeżeli nie chcesz, żeby choroba wpłynęła na twój komfort życia i codziennego funkcjonowania, szybka reakcja jest bardzo ważna. Zaćmy nie da się zatrzymać ani odwrócić lekami, więc czas działa tylko na twoją niekorzyść.

Co po diagnozie?

Lekarz okulista za pomocą kilku podstawowych badań będzie w stanie wykluczyć inne możliwe problemy ze wzrokiem i stwierdzić, czy twoje problemy ze wzrokiem to zaćma. Następnie wystawi skierowanie na prosty zabieg chirurgiczny, po którym odzyskasz wzrok sprzed choroby. Nie można go uniknąć, jeżeli chce się znowu widzieć dobrze, pozbyć się bólu i łzawienia – tej choroby nie da się uleczyć lekami. Na szczęście zabieg jest krótki i bezbolesny, a już po pół godziny powraca widzenie ze stanu sprzed choroby.

Sam zabieg polega na wyjęciu naturalnej, zniszczonej zaćmą soczewki z oka i zastąpieniem jej sztuczną. Może być wykonany odpłatnie i niemal natychmiastowo w prywatnej placówce, albo w refundacji NFZ. Musisz wtedy jednak zapisać się do, często bardzo długiej, kolejki. Ma ona jeden duży minus – zanim doczekasz do zabiegu, twój wzrok może się pogorszyć do tego stopnia, że uniemożliwi ci normalne funkcjonowanie. Po zabiegu „na NFZ” będziesz widział bardzo dobrze do dali, ale jeżeli miałeś problemy z widzeniem podczas czytania czy pracy na komputerze, to wciąż będziesz musiał używać okularów czy soczewek kontaktowych. Możesz jednak sobie z tym poradzić, wybierając dobraną indywidualnie soczewkę, która skoryguje wszystkie twoje wady wzroku – masz taką możliwość przy operacji odpłatnej. Pozbędziesz się wtedy i zaćmy, i wszystkich problemów ze wzrokiem.

Tagi: zaćma