Ból pleców, rwa kulszowa, zapalenie korzonków

Ból pleców
fot. Stills, iStockphoto.com

Problemy z kręgosłupem stały się obecnie bardzo często spotykaną dolegliwością, z którą zmaga się ponad połowa pacjentów zgłaszających się do poradni rehabilitacyjnych. Ból pleców wywołany jest nierzadko przez wady wrodzone postawy, nadwagę, osteoporozę, zapalenie stawów, siedzący tryb życia, lub ciężką pracę związaną z dźwiganiem ciężarów.

W większości przypadków odpowiednie ćwiczenia, niekiedy prawidłowo zbilansowana dieta znacznie łagodzą objawy dolegliwości. Oczywiście nasilający się ból pleców nie powinien być bagatelizowany i jak najszybciej skonsultowany z lekarzem. Zdarza się, bowiem, że pierwsze oznaki dolegliwości w błyskawicznym tempie ulęgają poważnym zmianom w obrębie kręgosłupa, sprawiając problemy w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Niektóre schorzenia wymagają interwencji chirurgicznej, inne jedynie indywidualnie dopasowanej rehabilitacji.

Dość często spotykaną dolegliwością jest uszkodzenie dysku objawiające się przeszywającym bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa po wykonaniu gwałtownego ruchu. Rwa kulszowa dokucza w chwili intensywnego wysiłku fizycznego, lub jest objawem zmiany zwyrodnieniowej w krążkach międzykręgowych. Towarzyszący jej ból skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, gdyż ból odczuwalny jest nie tylko w plecach, ale również wzdłuż ciała, poprzez pośladki i nogę. Leczenie ukierunkowane głównie na rehabilitację korygującą wady postawy. W poważniejszych przypadkach konieczny jest zastrzyk z glikokortysteroidów. Zapalenie korzonków można złagodzić domowymi sposobami, stosując okłady i masaże rozgrzewające, oraz kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem olejku z eukaliptusa.

Borykając się z uciążliwym bólem kręgosłupa należy zrezygnować z dźwigania ciężarów, lub rozłożyć obciążenie na dwie ręce, zastąpić buty na wysokim obcasie na sportowe obuwie na płaskiej podeszwie, najlepiej z wyprofilowaną wkładką, nie garbić się i jak najwięcej czasu przeznaczyć na ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Dbając o zdrowie każdy może zminimalizować ryzyko pojawienia się pierwszych symptomów dolegliwości. W momencie, kiedy schorzenie daje już o sobie bezlitośnie znać należy, czym prędzej udać się do lekarza. Ortopeda po prześwietleniu i stwierdzeniu znacznych zmian z pewnością przepisze odpowiednie leki, maści i zaleci skuteczną formę terapii.

Tagi: ból pleców rwa kulszowa zapalenie korzonkw