Aromaterapia, czyli leczenie zapachami

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami
fot. pixabay.com

Leczenie zapachami staje się metodą coraz bardziej rozpowszechnioną w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Zdarza się, że jest to metoda stosowana już nawet w niektórych gabinetach lekarskich. Podczas gdy jeszcze nie tak dawno, bo na początku lat 90, kiedy ten oto sposób terapii dotarł do Polski, głównie zainteresowani byli nim przede wszystkim bioenergoterapeuci, wróżbici czy magowie. Tym czasem leczenie wonnymi olejkami może mieć naprawdę korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Zapachy pomagają w leczeniu m.in. takich schorzeń jak: bóle głowy, nadciśnienie, niedociśnienie, przeziębienie, katar, kaszel, stres, zaburzenia trawienia, bezsenność, bóle reumatyczne czy bóle mięśni. Na każdy rodzaj dolegliwości stosujemy inny rodzaj olejku. I tak np: na stres najlepsze są olejki z lawendy, jałowca, róży czy melisy. Uspokajająco działa też olejek neroli i geraniowy. Osobą z nadciśnieniem pomoże olejek majerankowy, szałwiowy lub rozmarynowy. Na bóle mięśni warto jest stosować olejek cyprysowy, jałowcowy, lawendowy, miętowy czy rozmarynowy. Bóle reumatyczne złagodzą olejek: imbirowy kolendrowy, cyprysowy oraz olejek eukaliptusowy. Olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy mandarynkowy pomogą nam zasnąć.

Aromaterapii można zażywać w rozmaity sposób. Najprostszy i najbardziej popularny to kąpiel. Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają uczucie zmęczenia. Innym sposobem jest masaż, który z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Ponad to inhalacje poprzez kominki aromaterapeutyczne, kompresy, kadzidełka bambusowe czy Pot-pourri nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców.

Na koniec warto dodać, że olejki eteryczne stosowane są również jako afrodyzjaki. Podobno najlepszym z nich jest jaśmin, następnie drzewo sandałowe, cynamonowe czy też olejek rozmarynowy lub szałwia muszkatołowa.

Tagi: aromaterapia