Akropol zajrzyj w świat kultury i religii starożytnego Greka

Akropol zajrzyj w świat kultury i religii starożytnego Greka
fot. Samot/Shutterstock

Miejscem, którego nie sposób pominąć zwiedzając Grecję jest słynne wzgórze Akropol. To górne miasto, jak wskazuje na to greckie tłumaczenie jego nazwy, położone jest na wysokości 95 m nad pozostałą częścią Aten. Miejsce to jest jednym z archetypów europejskiej kultury, dlatego co roku przyciąga ogromne ilości turystów. Ponad 3 miliony osób, chętnych zaczerpnięcia choć przez ułamek czasu piękna tych pradawnych ruin, które w tak szczególny sposób określają europejską cywilizację, co roku odwiedza to wyjątkowe miejsce.

Cena biletu, który umożliwi nam dotarcie na Akropol i rzeczywiste obcowanie z architektonicznymi dziełami nie jest zbyt wygórowana. Wzgórze Akropol góruje nad całymi Atenami, a dotrzeć można do niego tylko jedną drogą, dlatego może się to okazać dość długi spacer. Dodatkowo na samym wzgórzu nie łatwo jest znaleźć sklepy i stoiska, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w prowiant i wodę. Jak widać to wybitnie turystyczne miejsce wciąż zachowuje swój tradycyjny charakter. Właśnie dzięki temu zwiedzanie go sprawia turystom taką przyjemność.

Akropol warto zobaczyć ze względu na znajdujące się tam dzieła architektury starożytnej. Budowle, które przyciągają tak ogromne masy turystów pochodzą nawet z okresu mykeńskiego.

Najsłynniejszą z tych budowli jest Partenon. Świątynię tę rozpoczęto budować w 447 roku p.n.e., a jej budowa trwała 9 lat. Ta przepiękna budowla zaprojektowana przez dwóch architektów: Kalikratesa i Itinosa, zadziwić miała ówczesnych swoją wielkością i pięknem wykonania. O jej wielkości świadczy fakt, iż wewnątrz niej znajdował się niegdyś dwunastometrowej wysokości posąg Ateny Partenos. Do dziś historycy sztuki i architekci bywają zaskakiwani nowatorskimi pomysłami jakie zastosowano podczas budowania Partenonu.

Kolejnym zabytkiem Akropolu jest Erechtejon. Miejsce, na którym postawiona została ta budowla zostało uznane za najświętsze. Związane jest z nim kilka ważnych wydarzeń mitologicznych. Tutaj rozpoczął się spór Ateny i Posejdona, który miał rozstrzygnąć, który z nich uzyskuje panowanie nad całą Attyką. W tym także miejscu wyrosło drzewo oliwne. Erechtejon budowany był w latach 421 do 406 p.n.e. W 1827 roku został poważnie zniszczony podczas najazdu Turków. Po jednej ze stron budowli, na tzw. krużganku Kor, zniszczone kolumny zastąpiono postaciami kobiet, dziś już charakterystycznymi dla tej budowli.

Jednymi z bardziej znanych zabytków architektury znajdujących się na Akropolu są teatry. Teatr Dionizosa zbudowany został w IV wieku p.n.e. Teatr Dionizosa jest przykładem klasycznego modelu przestrzeni teatralnej używanej w tamtych czasach. Cechą, którą najczęściej wymienia się opisując tę budowlę jest idealne ułożenie rzędów widowni względem sceny, dzięki czemu słyszalność tekstów mówionych przez aktorów była znakomita dla wszystkich widzów przedstawienia. Do dnia dzisiejszego zachowało się 20 z 64 rzędów amfiteatru. Równie ciekawą budowlą, a zarazem przepięknie położoną jest teatr Herodesa Attykusa.

Tagi: grecja akropol