5 oryginalnych kategorii perfum

50ba1ec8b8847f271cbe1ca72d5ec8bc-jpg

Od trzech dekad najpopularniejszymi kategoriami perfum są słodkie kompozycje kwiatowe. Od niedawna modne są też perfumy pachnące słodyczami. Do wyboru masz jednak całą gamę innych kompozycji pachnących przyprawami, korzeniami, paprociami lub skórą. Poznaj oryginalne kategorie zapachowe, które mogą Cię zachwycić.

1. Perfumy aldehydowe

Większość mieszanek oryginalnych perfum opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego – kwiatowych i drzewnych olejkach czy przyprawach. Wyjątkiem są perfumy aldehydowe, które w składzie posiadają składniki syntetyczne pachnące świeżością i… mydłem. Aldehydy są wykorzystywane w perfumeryjnej branży od stosunkowo niedawna. Przykładem mogą być kultowe Chanel No. 5, które pokochały kobiety na całym świecie.

tagomago-5-oryginalnych-kategorii-perfum-1.jpg

2. Perfumy tytoniowo-skórzane

Składniki z tej kategorii używane są zwykle do wyrobu perfum niszowych, ale spotkasz je również w produktach popularnych producentów. Są to zwykle zmysłowe, ciepłe wonie korzenne i skórzane. Wyczuwa się w nich tytoń, drzewo sandałowe i aromaty zwierzęce, np. ambrę lub piżmo, które pogłębiają „cielesne nuty”. Zwykle perfumy z tej kompozycji są wybierane przez panów, ale warto pamiętać, że zapachu nie powinno dzielić się na płeć, lecz na osobowości. Męskie perfumy tytoniowo-skórzane znajdziesz na przykład tutaj: http://tagomago.pl/katalog/10/Perfumy-Mskie/

3. Perfumy fougere

Fougere oznacza paproć, dlatego zapachy z kategorii nazywane są również paprociowymi. Jak pachną? Lasem, świeżością i zielenią. W ich składzie znajdziemy na przykład bób tonka, lawendę, mech dębowy – cały rezerwuar leśnych zapachów. Do utrwalania kompozycji używana bywa paczula, która przez niektórych określana jest jako zapach piwniczny i… stęchły – to jednak nadaje im tajemniczy charakter. Po połączeniu ze skórą może być bardzo pociągający.

tagomago-5-oryginalnych-kategorii-perfum-2.jpg

4. Perfumy szyprowe

Chypre oznacza Cypr – perfumy z tej kategorii pachną aromatami śródziemnomorskiej wyspy. Oprócz mchu dębowego, który jest najbardziej popularnym składnikiem kompozycji szyprowych w składzie znajdziesz również wetiwer, róże i cytrusy, w tym charakterystyczną bergamotkę. Perfumy szyprowe są używane i przez mężczyzn i przez kobiety.

5. Perfumy gourmand

W tej kategorii znajdą się perfumy pachnące słodyczą. Może być to zarówno wanilia i miód, jak i praliny lub wata cukrowa – gourmand w wolnym tłumaczeniu oznacza smakosza, więc zapachy z tej kategorii spodobają się z pewnością osobom, które lubią słodkie, cukrowe zapachy. Od niedawna są niezwykle popularne. Można powiedzieć, że królują na półkach perfumerii. Do najchętniej wybieranych flakoników zaliczane są np. Prada Candy czy Lancome La Vie Est Belle Legere. Słodkie zapachy nie pasują jednak na każdą okazje. Wybieraj je na luźne spotkania towarzyskie, jednak unikaj ich do pracy.

Większość perfum łączy akordy zapachowe z różnych kategorii, niewiele jest zapachów czystych składających się na przykład tylko z nut korzennych, ponieważ do utrwalenia perfum używa się syntetycznych składników, które nieco zmieniają ich charakter. Warto jednak próbować zapachów z różnych kategorii – być może zapach paproci lub szypru na stałe zagości w Twojej toaletce.

Tagi: perfumy