5 faktów na temat przemiany materii

5 faktów na temat przemiany materii

W reklamach suplementów przyspieszających odchudzanie oraz różnych diet nieustannie pojawia się hasło “stymulowanie przemiany materii”. Niestety, wielu z nas nie wie dokładnie, czym owa przemiana jest i jak można ją pobudzić lub spowolnić. Dzięki lekturze poniższego artykułu masz szansę to zmienić!

Nasza przemiana materii ma ogromny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na to, jak się czujemy, ile mamy energii i jak radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na jej temat, odwiedź dietetyka z jednego z Centrów Dietetycznych Naturhouse, które obecne są niemal w całej Polsce!

Tekst powstał we współpracy z dietetykiem Naturhouse.

 1. Najmniejsze tempo metabolizmu to tak zwana podstawowa przemiana materii.

  Nawet jeśli nie ćwiczymy, nie ruszamy się, a jedynie leżymy w łóżku, to nasz organizm i tak zużywa energię - ciało musi utrzymać wszystkie procesy życiowe, takie jak chociażby oddychanie czy praca serca. Podstawowa przemiana materii określa więc, ile kalorii zużywamy każdego dnia, aby przeżyć. Wartość ta zależna jest od różnych czynników, takich jak płeć, masa ciała czy wzrost.

 2. Przemiana materii zwalnia z biegiem lat.

  Osoby starsze mają na ogół większe problemy z pozbyciem się zbędnych kilogramów - dzieje się tak dlatego, że ich przemiana materii jest wolniejsza, niż ta osób młodych. Między innymi dlatego osobom starszym często jest zimno i mają one mniej energii. Odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna dostosowana do stanu zdrowia mogą jednak przyspieszyć metabolizm i poprawić samopoczucie nawet u osób w “mocno zaawansowanym” wieku.

 3. Zbyt radykalna dieta może spowolnić nasz metabolizm.

  … a więc, paradoksalnie… “zablokować” spadek wagi! Diety skrajnie niskokaloryczne nie tylko nie pomagają w odchudzaniu, ale wręcz mogą uczynić je niemożliwym - kiedy nasze ciało otrzymuje za mało “paliwa”, zaczyna je magazynować, by nie zabrakło go w czasie niedoboru. Im dłużej się głodzimy, tym bardziej trwałe staje się spowolnienie przemiany materii - dlatego, jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy stosować dietę o jedynie nieco obniżonej kaloryczności i dbać o to, by nasz organizm miał “pod dostatkiem” wszystkich ważnych składników.

 4. Metabolizm da się “podkręcić”.

  I to jeszcze jak! Aby nasza przemiana materii przyspieszyła, powinniśmy codziennie zjadać pożywne śniadanie. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków - jedzmy mniej, ale często, najlepiej pięć razy dziennie. Nie zapominajmy również o błonniku - pobudza on perystaltykę jelit. Dbajmy też o odpowiednie nawodnienie - aby przemiana materii była na odpowiednim poziomie, powinniśmy przyjmować około dwóch litrów wody dziennie. Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna - co najmniej pół godziny dziennie powinniśmy być w ruchu.

 5. Cukier na dłuższą metę spowalnia metabolizm.

  Choć po zjedzeniu kawałka czekolady lub batonika czujemy, że mamy więcej energii, to jest to działanie jedynie chwilowe. Zjadanie zbyt dużych ilości cukru powoduje coś dokładnie odwrotnego - spowalnia naszą przemianę materii! Zamiast sięgać po sztuczne słodkie przekąski, wybierzmy owoce, suszone migdały lub orzechy. Możemy także “poratować się” szybką w przygotowaniu owsianką i zieloną herbatą.

Tagi: przemiana materii